Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας: Με αυτή τη νίκη η Αρμάνι έφτασε το ρεκόρ της στο 6-1, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο στο 2-5. Επόμενος αντίπαλος για την ιταλική ομάδα που παίζει ξανά εντός έδρας είναι η Μπαρτσελόνα (04/11, 21.30), ενώ οι Σέρβοι υποδέχονται τον Παναθηναϊκό (04/11, 19.00).

Φορτσάτη ξεκίνησε η Αρμάνι Μιλάνο και με τρία τρίποντα (2/2 από τον Σιλντς) έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (13-0) κρατώντας παράλληλα τον Ερυθρό Αστέρα άποντο στα πρώτα 6 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μίτροβιτς μπορεί να «έσπασε το ρόδι» για τους Σέρβους, όμως  με γκολ-φάουλ του Μήτογλου και δύο κολλητά τρίποντα του Ντάνιελς η απόσταση άνοιξε στο 24-4!

Με τον Ντόμπριτς να παίρνει πρωτοβουλίες και να σκοράρει 7 σερί πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 26-13 χωρίς ωστόσο να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, φτάνοντας μέχρι το 36-25. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν αποκτήσει ρυθμό, έλεγχαν τα ριμπάουντ (20-10 στο ημίχρονο) και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-27, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό αλλά και 7/16 τρίποντα.

Επιμένοντας τελικά ο Ερυθρός Αστέρας κατέβασε τη διαφορά στο 50-41 (26’) χάρη σε 6 διαδοχικούς πόντους του Χόλινς και παρότι η Αρμάνι είχε διαρκώς το πάνω χέρι, οι Σέρβοι είχαν γίνει… τσιμπούρι, μένοντας κοντά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-50).

Ο Ροντρίγκεθ πέρασε στο παιχνίδι, έκλεψε, μοίρασε δύο ασίστ, έβαλε τρίποντο (72-53 στο 33’) και η Αρμάνι ήταν πλέον αποφασισμένη να τελειώσει το ματς. Ο Αστέρας ήταν πάντα εκεί, αλλά το τρίποντο του Χολ πήγε το ματς στο 77-60 (37’), με τον χρόνο πλέον να μην είναι σύμμαχος του, παρότι έδειχνε να έχει σφυγμό μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 24-6, 43-27, 62-50, 79-62

Πηγή: sdna.gr