Euroleague: Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μετά το κακό ξεκίνημα της σεζόν έχει γυρίσει πλήρως τον διακόπτη, έχει βάλει σε τάξη το πολύ μεγάλο ταλέντο που υπάρχει στο ρόστερ της και... φορτσάρει για τα πλέι οφ της Euroleague. Οι Ρώσοι επιβλήθηκαν των πρωταθλητών Ευρώπης, έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε ματς και ανέβηκαν στο 11-7 στο ταμπλό της Euroleague. Αντιθέτως, η Εφές που αγωνίστηκε δίχως τον τραυματία Βασίλιε Μίσιτς, υποχώρησε στο 9-9 και παραμένει στο... όριο της οκτάδας.

Ο Τζον Μπράουν ήταν ο απόλυτος ηγέτης των νικητών σε άμυνα και επίθεση με μια σπουδαία εμφάνιση (20 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ 5 κλεψίματα σε 36'), με τον Μάριο Χεζόνια να τον ακολουθεί, αγγίζοντας το double - double (9π., 9ρ.) και τον Μάρκο Σπίσου να παίζει σημαντικό ρόλο στο φινάλε (9π., 3ασ., 2κλ.). Στην τουρκική ομάδα έλειψε πολύ ο Μίσιτς, με τον Σέιν Λάρκιν να βάζει 17 πόντους, να κατεβάζει 9 ριμπάουντ, αλλά να έχει 5/13 σουτ και 6 λάθη. Πολύ καλός επιθετικά ήταν ο Μπράιαντ Ντάνστον (15π., 8ρ.).

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα αδιανόητο ξεκίνημα (17-0 στο 5') με πρωταγωνιστή τον Χεζόνια (7π.), την ώρα που οι Τούρκοι... ψάχνονταν πάνω στο παρκέ (0/7 εντός πεδιάς). Μετά το αρχικό σοκ οι πρωταθλητές Ευρώπης γύρισαν τον διακόπτη, ακούμπησαν την μπάλα στη ρακέτα και μάζεψαν κάπως τα πράγματα (24-17 στο 10').

Ο Μπράιαντ Ντάνστον έδωσε επιπλέον ώθηση στους Τούρκους και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπόρεσε να μειώσει κι άλλο στη 2η περίοδο (31-27 στο 15'). Όμως, ο Τζον Μπράουν ήταν... παντού (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) και το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια στο ημίχρονο (42-38 στο 25').

Παρόμοια ήταν η κατάσταση και στην επανάληψη (50-46 στο 25'), μέχρι να έρθει ένα νέο... ρεσιτάλ του Αμερικανού σέντερ των γηπεδούχων. Ο Μπράουν ήταν κυρίαρχος στην άμυνα κάνοντας άλλα δύο κλεψίματα και η ομάδα του Περάσοβιτς μπόρεσε να πάρει μια σημαντική «ανάσα» (57-49 στο 30'), την ώρα που η Εφές δυσκολευόταν δίχως τον Μίσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν την απόσταση με διαδοχικά τρίποντα, αλλά δεν τα κατάφεραν, αφού οι προσπάθειές τους βρήκαν σίδερο. Αντιθέτως, το σουτ του Σπίσου πίσω από τα 6,75μ. έφερε την Ούνικς στο +10 (62-52 στο 32'). Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο, ο Λάρκιν έκανε λάθη και η ομάδα από το Καζάν συντηρούσε με άνεση το προβάδισμά της (67-57 στο 35' και 69-60 στο 37'), φτάνοντας μέχρι την τελική επικράτηση, με μια πολύτιμη εμφάνιση του Σπίσου στο φινάλε (75-67).

Τα Δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr