Euroleague: Οι Βάσκοι έφτασαν πλέον το ρεκόρ τους στο 7-11, με τους Καταλανούς να γνωρίζουν την τρίτη τους ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι και κατάφερε στο 3' να προηγηθεί με 3-7, με την Μπασκόνια να μην αργεί να βρει τα πατήματά της και να «τρέχει» ένα επιμέρους 10-5, φέρνοντας... τούμπα το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 13-12 στο 5'. Οι Καταλανοί επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά στο 9' με 18-23, με του Βάσκους να μειώνουν σε 20-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια ήταν εντυπωσιακή, με την ομάδα του Σπάχια να έχει επιμέρους 20-11 και να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 29-26 στο 15', φτάνοντας στο 18' για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο ματς (39-29). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε στο τέλος του δεκαλέπτου να «μαζέψει» τη διαφορά, μειώνοντας σε 38-33 στην ανάπαυλα.

Με... ζεσταμένες τις μηχανές από την προηγούμενη περίοδο η Μπασκόνια μπήκε φουριόζα στην επανάληψη, πηγαίνοντας για πρώτη φορά στο +11 (45-34) στο 22', με την Μπαρτσελόνα να απαντάει προσωρινά και να μειώνει σε 50-41 στο 25', αλλά τους Βάσκους να έχουν ξέφρενο ρυθμό και την άμυνα των Καταλανών, τους Γκιεντράιτις και Κοστέλο να κάνουν πάρτι στην άμυνα της ομάδας του Γιασικεβίτσιους και στο 27' να φτάνουν στις παρυφές των 20 πόντων (64-46). Ο Μίροτιτς «πάλευε» μόνος του κόντρα στους φιλοξενούμενους, μείωσε προσωρινά σε 66-52 στο 28', με την Μπασκόνια όμως να βλέπει το καλάθι σαν... βαρέλι και να φτάνει στο 30' στο 74-52 και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Βάσκους στο +20 (74-54).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους Βάσκους να φτάνουν στο +25 (82-57) στο 33' και να ρίχνουν ουσιαστικά τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκης στο παιχνίδι. H Μπαρτσελόνα ήταν... αγνώριστη, η Μπασκόνια συνέχισε στον ίδιο καθοριστικό ρυθμό, με το τελικό 94-75 να «σφραγίζει» την άνετη επικράτηση των Βάσκων.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 38-33, 74-54, 94-75