Euroleague: Χρειάστηκε να φτάσει στην 5η αγωνιστική για να πάρει την 1η του νίκη στην φετινή Euroleague ο Ερυθρός Αστέρας. Η ομάδα του Βελιγραδίου αντιμετώπισε την Μπάγερν Μονάχου και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, κρατώντας τους Βαυαρούς στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-5.

Ο Λούκα Βιλντόζα έκανε τη διαφορά για τον Αστέρα. Ο Αργεντινός γκαρντ μέτρησε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, δείχνοντας ηγετικά στοιχεία με το καλημέρα. Από κοντά ο Μπεν Μπέντιλ (12π, 13ρ) και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς (12π).

Στην αντίπερα όχθη, οι 18 πόντοι του Κάσιους Ουίνστον και οι 12 του Βλάντιμιρ Λούσιτς δεν ήταν αρκετοί, με την Μπάγερν να είναι η μοναδική ομάδα στην φετινή Euroleague χωρίς νίκη ως τώρα.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία, με μπροστάρη τον Μπέντιλ (16-8, 7'). Ο ρυθμός των «ερυθρόλευκων» παρέμεινε υψηλός, με τον Βιλντόζα να φτιάχνει παιχνίδι και την ομάδα του Βελιγραδίου να κλείνει το δεκάλεπτο στο +11 (28-17). Το σκηνικό ωστόσο άλλαξε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε στροφές, έχοντας για μπροστάρη τον Ουίνστον και ανέτρεψε την κατάσταση (37-43, 18'). Ένα επί μέρους 7-0 των γηπεδούχων όμως, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα σε θέση οδηγού (44-43).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με την άμυνά τους να είναι αποτελεσματική κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, χάρη στον Βιλντόζα (51-48, 25'). Ο Αργεντινός παρέμενε ορεξάτος, ο Αστέρας κρατούσε τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (65-57). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το μομέντουμ και μέσα από την άμυνα διεύρυναν το προβάδισμά τους (72-60, 34'). Λούσιτς και Ουίνστον προσπάθησαν να κρατήσουν την Μπάγερν μέσα στο ματς (72-67, 37'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα, παρά την προσπάθεια των παικτών της Μπάγερν, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72.

Πηγή: sdna.gr