Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσέλονα: Παρότι έχανε για 35 λεπτά, η Ρεάλ γύρισε το clasico της Euroleague στην παράταση κόντρα στην Μπαρτσελόνα (91-86), έχοντας πρωταγωνιστές τους Σέρχιο Γιουλ, Γκάμπριελ Ντεκ και Τζάναν Μούσα. Στην κορυφή η Ρεάλ με 14-7, υποχώρησε η Μπάρτσα στο 13-8. Ο Γιουλ πέτυχε τους 15 από τους 17 του πόντους στην τέταρτη περίοδο γυρνώντας... μόνος του το παιχνίδι, ενώ ο Μούσα (18π.) ήταν αυτός που πήρε ηγετικό ρόλο στην παράταση, με τον Γκάμπριελ Ντεκ να είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους.

Σταθερά μπροστά με τρίποντα η Μπάρτσα

Με μπροστάρη τον Βέσελι (6π.) η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 2-9 στη Μαδρίτη, την στιγμή που οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τον Ταβάρες. Ο ψηλός της Ρεάλ είχε πετύχει και τους 6 πόντους της ομάδας του, όμως η Μπάρτσα είχε αποκτήσει ρυθμό και έξω από τα 6,75μ. και με τρίποντο του Λαπροβίτολα ξέφυγε με 6-18. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου οι Μούσα και Ντεκ πήραν πρωτοβουλίες και μείωσαν σε 16-20 ξεσηκώνοντας το κοινό του Wizink Center.

Δύο τρίποντα του Αμπρίνες έφεραν την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξανά κοντά σε διψήφια διαφορά (21-30), όμως η Ρεάλ βελτιώνοντας την άμυνά της και με τον Ρούντι να... βάζει τη σπίθα και τον κόσμο ξανά στην εξίσωση το σκορ έγινε 28-31. Και πάλι τα τρίποντα «μίλησαν» για την Μπάρτσα (7/15) που έκανε με Σατοράνσκι και Λαπροβίτολα το 30-39 λίγο πριν το ημίχρονο που έκλεισε στο 32-39.

Αντεπίθεση της Ρεάλ με τον Γιούλ να παίρνει «φωτιά»

H Ρεάλ έψαχνε την αντίδραση για την πρώτη της προσπέραση, όμως κάθε φορά που πλησίαζε (42-44), η Μπαρτσελόνα απαντούσε με τον... γνωστό της τρόπο. Τρία διαδοχικά τρίποντα από Κάλινιτς (2) και Σατοράνσκι διαμόρφωσαν το 45-55, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 50-59.

Γιουλ και Ντεκ πετυχαίνοντας και τους 13 πρώτους πόντους της Ρεάλ στο τέταρτο μέρος, έδωσαν ξανά πνοή (63-65), με τον πρώτο να παίρνει αυτοπεποίθηση και να μοιάζει... ασταμάτητος. Σκοράροντας και τους 13 τους πόντους και με 7 διαδοχικούς έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 69-67. Κι εκεί που οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει το μομέντουμ, ο Χίγκινς με τρίποντο έκανε το 69-71 στο 38', με την αγωνία να κορυφώνεται.

Ο Χεζόνια έκανε έρμπολ και φάουλ στον Χίγκινς (2/2 βολές), με τον Κροάτη στην επόμενη φάση να μειώνει σε 71-73 και τον Γιουλ να ισοφαρίζει με βολές σε 73-73. Το λάθος του Μίροτιτς στα 21'' για το τέλος, έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ για τη νίκη, όμως και ο Γιούλ υπέπεσε σε βήματα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Έχοντας ξοδέψει αρκετή ενέργεια, οι δύο ομάδες έδειχναν να μένουν από λύσεις. Μούσα και Ντεκ έγραψαν το καθοριστικό 81-76 (43'), με τον Μούσα με ακόμα ένα τρίποντο να σημαδεύει τη νίκη για τη Ρεάλ με το 84-76. Ο χρόνος πλέον είχε λιγοστέψει για τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν παρά το 89-86 από τον Σατοράνσκι.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (κ.δ.),

Πηγή: sdna.gr