Euroleague: Στην Πόλη, η εκρηκτική εκκίνηση της Φενερμπαχτσέ οδήγησε σε ένα ήσυχο βράδυ την τουρκική ομάδα, η οποία «πάτησε» τετράδα με ρεκόρ 19-11 και υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην 10η ήττα της, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας της (8π.) στον πρώτο γύρο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 88-74, έχοντας «καθαρίσει» τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, όταν πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (46-25). Οι Ισπανοί προσπάθησαν επιστρέψουν στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-32, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η τουρκική άμυνα αναχαίτισε κάθε προσπάθεια των Καταλανών.

Πρώτος σκόρερ της Φενέρ ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ από 13 σημείωσε Μάρκο Γκούντουριτς και ο ρέκορντμαν σε κλεψίματα στην Ιστορία της Euroleague, Νικ Καλάθης.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-25, 62-57, 88-74

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μεγάλη ελληνική ομάδα για Ζαγαρίτη, φεύγει από Ιταλία - Ανανεώνει και πωλείται μέχρι και 8 εκατ. ο Βαγιαννίδης!