Το νέο glass floor στο ΟΑΚΑ έκανε πρεμιέρα και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να κάνει... γυαλιά καρφιά τη Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 94-79.

Οι Πράσινοι αγχώθηκαν μόνο για λίγα λεπτά στο φινάλε της τρίτης περιόδου και στο ξεκίνημα της τέταρτης, όταν οι Βαυαροί ψαλίδισαν τη διαφορά από το -19 στο -5 (60-55), αλλά... σοβαρεύτηκαν και καθάρισαν στα τελευταία λεπτά.

Ο Ματίας Λεσόρ έκανε τρομερή εμφάνιση με 22 πόντους (9/11 σουτ), με τον Κέντρικ Ναν να τον ακολουθεί σε απόδοση (17 πόντοι) και τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (12 πόντοι), Τζέριαν Γκραντ (11 πόντοι) να δίνουν πολύ σημαντικές λύσεις.

Για τη Μπάγερν ξεχώρισε ο Ντέβιν Μπούκερ και ο Κάρσεν Έντουαρντς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιάν Μαντάρ πρόσθεσε 11 πόντους.

Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε εντός λεπτού σιγή, με τους φίλους του Παναθηναϊκό να αποτίουν φόρο τιμής στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή του Τριφυλλιού, Τζορτζ Μπάλντοκ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στη φετινή Euroleague (η Μπάγερν έπεσε στο 1-1) και στις 15 Οκτωβρίου ταξιδεύει στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Παρί.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι από νωρίς. Οι Πράσινοι επέβαλαν πλήρως την κυριαρχία τους σε επίθεση και άμυνα, εκκινώντας με το εντυπωσιακό 10-0 και τους Λεσόρ, Ναν, Μήτογλου, Οσμάν να σκοράρουν κατά σειρά. Η Μπάγερν αντέδρασε με σερί 5-0 (10-5), όμως οι "καυτοί" Ναν και Οσμάν φρόντισαν ώστε το Τριφύλλι όχι μόνο να ανακτήσει την υπέρ του διαφορά αλλά να την αυξήσει σε διψήφια επίπεδα. Μάλιστα χάρη σε τρίποντο του Ναν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +13 (23-10) και στη συνέχεια με +15 (25-10) χάρη σε καλάθι του Οσμάν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 25-16, αφού η Μπάγερν έτρεξε σερί 6-0 με Νέιπιερ και Έντουαρντς.

Ο Γιούρτσεβεν μπήκε ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο του αγώνα όντας μόνιμη απειλή για τη ρακέτα της Μπάγερν, με τον Τούρκο να είναι αυτός που επανέφερε το πράσινο +13 (33-20). Ο Ερνανγκόμεθ εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (37-20) και διατηρήθηκε σε ανάλογα επίπεδα έως το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς οι Πράσινοι σκόραραν... κατά βούληση κόντρα στην προβληματική γερμανική άμυνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 47-34.

Ο Λεσόρ κυριάρχησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με συνεχόμενα καλάθια αποτέλεσε τον κύριο λόγο που ο Παναθηναϊκός διατήρησε άνετα το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα έως το +19 (59-40 χάρη σε καλάθι του Μπράουν). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, τα δεδομένα της αναμέτρησης άρχισαν να αλλάζουν, με τη Μπάγερν να βρίσκει για πρώτη φορά απαντήσεις στο επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού, να δυναμώνει την άμυνά της και να αντεπιτίθεται. Οι Βαυαροί έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-2 ροκανίζοντας γρήγορα τη διαφορά στους 11 (61-51), ενώ χάρη σε τρίποντο του Ντα Σίλβα στο φινάλε της τρίτης περιόδου, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με -8 (66-58).

Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν η Μπάγερν μείωσε σε 66-60 με τον Μπράνκοβιτς. Παρά την αντίδραση του Τριφυλλιού με Γιούρτσεβεν και Μπράουν (70-60), η Μπάγερν απάντησε με σερί 5-0 για το 70-65. Σε κρίσιμο σημείο οι Γκράντ και Ερνανγκόμεθ βγήκαν μπροστά με καθοριστικά τρίποντα (76-65), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο κομβικός Μπράουν έκλεψε μια μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 78-65 (35'), με τον Παναθηναϊκό να σφραγίζει το 2-0 στη φετινή Euroleague (94-79 τελικό).

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-34, 66-58, 94-79.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.