Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε την Τρίτη (15/10) ο Ολυμπιακός στη Εuroleague, κερδίζοντας εύκολα στο ΣΕΦ την Αρμάνι Μιλάνο με 89-68.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε αρκετά καλά διαστήματα στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής, με τους Βεζένκοφ (22 πόντοι) και ΜακΚίσικ (22 π.) να είναι ηγέτες στην επίθεση κι ενώ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 και πηγαίνει με ιδανική ψυχολογία στον αγώνα της Πέμπτης (17/10) με την Αναντολού Εφές.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε τρελό ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, για να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (12-2, 14-4) και με τον Βεζένκοφ να φτάνει πολύ γρήγορα τους 8 πόντους.

Ωστόσο, η αποχώρηση του Φαλ με δύο φάουλ και κάποιες βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση έφεραν πολλά κενά στην άμυνα και η Αρμάνι με 13-2 επιμέρους σκορ βρέθηκε στο +1 (16-17).

Οι Πειραιώτες απάντησαν με σερί 6-0 για το 23-17 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, για να ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο με 5 συνεχόμενους πόντους του ΛεΝτέι και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (23-22).

O MακΚίσικ έδωσε πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα, η αμυντική προσήλωση βελτιώθηκε και με σερί 7-0 διαμορφώθηκε το 33-24, για να κλείσει εντέλει το ημίχρονο στο +12 για τους κατόχους του Super Cup (39-27), έχοντας σφίξει πολύ την άμυνά τους.

Ο ΜακΚίσικ με 12 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής της ελληνικής ομάδας, στους 12 ήταν και ο Βεζένκοφ, ενώ ο Πίτερς -ίσως απρόσμενα θα μπορούσε να πει κανείς- περιόρισε τον Μίροτιτς, που έμεινε μόλις στον 1 πόντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε με καλάθι του Γουόκαπ στο +15 (45-30), αλλά και πάλι είχε νεκρό διάστημα, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να τρέξει σερί 11-0 για το 45-41 κι ενώ ο Φουρνιέ ήταν άστοχος στα τρίποντα, σε αντίθεση με τον Ρίτσι από πλευράς Ιταλών που πήρε φόρα έξω από τα 6,75μ.

Ο Βεζένκοφ και ο Παπανικολάου σε εκείνο το σημείο κουβάλησαν το σκοράρισμα, υπήρξαν και καλές αμυντικές επιλογές, για να ξεφύγουν ξανά οι «ερυθρόλευκοι» στο +12 (56-44) και στο 30’ οι Πειραιώτες προηγούνταν με 63-48.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στους 19 πόντους (70-51) και διαδικαστικά εξελίχθηκε από εκεί και πέρα το παιχνίδι, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να βάζουν στο μυαλό τους την αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές στην Πόλη.

Μέσα σε αποθέωση, λοιπόν, από την εξέδρα ο Ολυμπιακός έκλεισε τη βραδιά με το τελικό 89-68 κι ενώ στη μέγιστη τιμή της η διαφορά είχε φτάσει και στους 22 πόντους (86-64).

Tα δεκάλεπτα: 23-17, 39-27, 63-48, 89-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ράιτ 5, Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 9 (2), Φαλ 2, Βεζένκοφ 22 (3), Παπανικολάου 13 (1), Ντόρσεϊ, Πίτερς 9 (2), Πετρούσεφ, ΜακΚίσικ 22 (3), Φουρνιέ 5 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ετόρε Μεσίνα): Ντιμιτρίεβιτς 6 (1), Κοζέρ 4 (1), Τονούτ, Μπολμάρο 7 (1), Μπρουκς, ΛεΝτέι 16 (1), Ρίτσι 11 (3), Φλακαντόρι, Ντιοπ 14, Σιλντς 5 (1), Μίροτιτς 5.