Στην 3η αγωνιστική κατάφερε την Τρίτη (15/10) η Άλμπα να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή της νίκη στη Εuroleague, κερδίζοντας στο Βερολίνο τη Βιλερμπάν με 84-79.

Ύστερα από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (36-36 στο 20’) οι Γερμανοί με ηγέτη τον Χέρμανσον πήραν καθαρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (64-54 στο 30’), σημειώνοντας 28 πόντους.

Έτσι, πήραν το μομέντουμ του αγώνα και άντεξαν στην πίεση των Γάλλων στην τελευταία περίοδο, που έφυγαν με κατεβασμένο το κεφάλι εντέλει.

Ο Χέρμανσον έβαλε 21 πόντους, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Σπανιόλο με 16 πόντους, με τον Μάλεντον να είναι ο πρώτος σκόρερ για τη Βιλερμπάν με 17 και ο Λι σταμάτησε στους 16

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-36, 64-54, 84-79

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλες): Πρόσιντα 2, Σπανιόλο 16 (1), Γουέτσελ 11, ΜακΝτόουελ-Γουάιτ, Μάτισεκ, Σνάιντερ 11 (1), Χέρμανσον 21 (3), Ολίντε 8, Κουμάντζι, Ραπίκ, Μπιν 3 (1), Γουίλιαμς 12 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Χάρισον 2, Σκόφιλντ 3 (1), Λι 16 (3), Καούντι, Μάλεντον 17 (1), Τζάκσον 10 (2), Ντε Κολό 10, Σακό 12, Λάιτι 9 (2), Μπλακ, Σισοκό.