Σπουδαία μάχη έγινε την Τρίτη (15/10) στο Βελιγράδι και η τυπικά γηπεδούχος Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 93-91 την Αναντολού Εφές για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ισραηλινοί έκαναν το 2-1, ενώ οι Τούρκοι γνώρισαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα, 48 ώρες πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό.

Το ματς ήταν ντέρμπι και στα 40 λεπτά, με φουλ επιθετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο (52-52 στο 20’) και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και στην επανάληψη.

Εντέλει, ο Σέιμπεν Λι έβαλε το νικητήριο καλάθι 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του Όντεντ Κάτας με 23 πόντους.

Ο Χόαρντ σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ από πλευράς Εφές ο Πουαριέ σημείωσε 22 πόντους και ο Νουόρα 21.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 52-52, 72-74, 93-91

ΜΑΚΑΜΠΙ TΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Χόαρντ 18 (1), Λι 23 (2), Καμπά, Μένκο, Σόρκιν 9 (1), Μάγιερ, Ρέιμαν, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Ριβέρο 10, Κοέν 5 (1), Ράντολφ 7 (1), Μπλατ 14 (3), Mένκο 4.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 8, Μπομπουά 10, Νουόρα 21 (3), Σμιτς 3, Τόμσον 10, Τζόνσον 1, Πουαριέ 22, Οζντεμίρογλου 4 (1), Οσμανί 7 (1), Οτούρου 2, Γιλμάζ, Γουίλις 3 (1).