Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Ζαλγκίρις Κάουνας στη Euroleague, παίρνοντας σπουδαίο διπλό με 71-68 επί της Βίρτους Μπολόνια το βράδυ της Τρίτης (15/10).

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 44-30, κρατώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο (52-60 στο 30’).

Οι Ιταλοί έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο, με επιμέρους σκορ 11-2 πήραν και προβάδισμα με 63-62, αλλά οι Λιθουανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους, χαμογελώντας στο φινάλε.

Ο Γκιεντράιτις με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, που είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τη Βίρτους να γνωρίζει και τρίτη ήττα (0-3 έως τώρα), ενώ ξεχώρισε με 16 πόντους ο Κλάιμπερν.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 30-44, 52-60, 68-71

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 10 (1), Μπελινέλι 6, Παγιόλα 11 (1), Κλάιμπερν 16 (3), Σενγκέλια 11, Χάκετ, Γκράζουλις, Μόργκαν, Πολονάρα 4, Ντιούφ 5, Ζίζιτς, Τάκερ 5.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Γουάλας, Φρανσίσκο 11 (1), Λεκαβίτσιους 4, Μπραζντέικις 6, Γκιεντράιτις 15 (3), Μπιρούτις 7, Σμάιλαγκιτς 9, Μίτσελ 4, Ντάνστον, Μπουτκεβίτσιους 2, Σιρβίντις 3, Ουλάνοβας 10.