Κακή εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό στη Γαλλία, που συνοδεύτηκε με ήττα από την Παρί με 84-80.

Οι Πράσινοι κυνηγούσαν στο σκορ σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, μένοντας πίσω ακόμα και -15 (42-27). Ακόμα και όταν η ομάδα του Αταμάν κατάφερε να ανασυγκροτηθεί και να μειώσει στους 5 (73-68), πραγματοποίησε ένα καταστροφικό τελευταίο επτάλεπτο, που δεν της επέτρεψε να πετύχει την ανατροπή. Ακόμα και έτσι, ο Παναθηναϊκός άγχωσε τους Γάλλους στο φινάλε μειώνοντας στους 3 (83-80), απέμεναν όμως μόλις 6,6 δευτερόλεπτα. Ο Ερέρα με 1/2 βολές σφράγισε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Παρί.

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στους Γάλλους να κερδίσουν 17 επιθετικά ριμπάουντ, αρκετά από αυτά σε κρίσιμα σημεία, υπέπεσε σε 15 λάθη και ήταν άστοχος.(18/40 δίποντα και 8/19 τρίποντα).

Ο Ματίας Λεσόρ έμοιαζε να παλεύει μόνος του για τους Πράσινους, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Κέντρικ Ναν σημείωσε 16 πόντους όμως ήταν άστοχος (5/15 σουτ) και ξύπνησε αργά, ενώ πέραν του Μπράουν (14 πόντοι) κανείς άλλος δεν μπόρεσε να προσφέρει σημαντικές λύσεις.

Για την Παρί, ο Χίφι έκανε μεγάλη εμφάνιση με 20 πόντους, ο Σορτς πρόσθεσε 16 πόντους και ο Μάλκολμ σημείωσε 14 πόντους.

Η Παρί πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στη Euroleague (1-2), ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 2-1 και την Πέμπτη (17/10, 21:45) δοκιμάζεται στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η σκληροτράχηλη Παρί έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό από το ξεκίνημα. Οι Πράσινοι μπήκαν στο ματς κάπως αποσυντονισμένοι, είδαν τον Ναν να παίρνει κακές επιλογές και χαρακτηριστικό είναι ότι έφτασαν πολύ γρήγορα τα 5 λάθη στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τρίποντο του Γκριγκόνις και έμεινε μπροστά έως το 5' (7-9 με καλάθι του Μήτογλου), αλλά σε εκείνο το σημείο μπλόκαρε. Ο Χίφι άρχισε να ζεσταίνεται και πρωταγωνίστηκε σε επιμέρους σκορ 10-3 για τους Γάλλους (17-12), την ώρα που η πράσινη άμυνα δεν πατούσε καλά και "χάριζε" σουτ με καλές προϋποθέσεις στους περιφερειακούς της Παρί. Η είσοδος του Μπράουν βοήθησε τον Παναθηναϊκό να αντεπιτεθεί, με τον έμπειρο περιφερειακό να σημειώνει 7 πόντους και τους Πράσινους να μειώνουν σε απόσταση βολής (21-19) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο δεν ήταν καλό για την ελληνική ομάδα, που βρέθηκε πίσω με 29-21. Η ανάσα που έδωσε ο Ερνανγκόμεθ (29-23) δεν στάθηκε αρκετή για να ξυπνήσει τον Παναθηναϊκό, με τους Μάλκολμ και Σορτς να βάζουν... τρελά σουτ πίσω από τα 6.75μ. και την Παρί να ξεφεύγει με +14 (39-25) και εν συνεχεία με +15 (42-27 στο 16'). Ο εξαιρετικός Λεσόρ έγινε ογκόλιθος για τον Παναθηναϊκό στη ρακέτα, δίνοντας σημαντικές λύσεις προκειμένου η ομάδα του Αταμάν να περιορίσει τη ζημιά. Η πράσινη αντεπίθεση ξεκίνησε με τρίποντο του Γκραντ (42-30), στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λεσόρ και στο τέλος του ημιχρόνου έκανε την εμφάνισή του επιθετικά και ο Ναν, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει επιμέρους σκορ 9-3 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 45-39.

Με πρωταγωνιστές Μπράουν και Ναν ο Παναθηναϊκός έφτασε σε απόσταση βολής (47-44), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο επόμενο τρίλεπτο οι Πράσινοι κατάφεραν να σκοράρουν μόνο ένα καλάθι με τον Λεσόρ, δεχόμενοι ένα 9-2, που επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (56-46). Οι Γάλλοι ξέφυγαν με 12 (62-50) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Λεσόρ και την ενεργοποίηση του Ναν, διατηρούσαν διψήφιο προβάδισμα με σχετική άνεση. Μάλιστα έφτασαν στο +13 (69-56), πριν ο Γκραντ μειώσει με τρίποντο στο 69-59, που ήταν το τελικό σκορ για την τρίτη περίοδο.

Από το 33' και μετά ο Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Ερνανγκόμεθ μείωσε σε 73-66, για να ακολουθήσει καλάθι από τον Λεσόρ (73-68). Για ακόμα μία φορά ωστόσο οι Πράσινοι προδόθηκαν από τα δικά τους λάθη. Οι Γάλλοι είχαν 5 σερί άστοχες βολές, κι όμως ο Παναθηναϊκός είδε τους Ναν και Λεσόρ να υποπίπτουν σε φθηνά λάθη, χαρίζοντας πολύτιμες κατοχές. Όχι μόνο αυτό αλλά έχασε 3 σερί ριμπάουντ στην ίδια φάση και επέτρεψε στον Σι να σκοράρει για το 75-68 (35'). Σε μία περίεργη φάση, οι Γάλλοι έκαναν το 78-68 μετά από αντιαθλητικό φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές ενώ αρχικά δεν είχαν υποδείξει τίποτα, προκαλώντας την "έκρηξη" του Αταμάν, ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή, πήγε στη γραμματεία και ζήτησε από τους διαιτητές να καταγράψουν τη φάση και το χρονικό σημείο, σε περίπτωση που ο Παναθηναϊκός αποφασίσει να καταθέσει ένσταση μετά το παιχνίδι. Ο Σορτς ουσιαστικά τελείωσε το ματς (80-68 στο 38') και παρά το πράσινο ντεμαράζ με Ναν και Ερνανγκόμεθ στο τελευταίο λεπτό, οι Παριζιάνοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 84-80.

Τα Δεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.