Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και η Εθνική μπάσκετ το βράδυ της Τρίτης (3/7) στο κατάμεστο ΣΕΦ έκανε εμφατικά το πρώτο βήμα για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, σαρώνοντας με 109-82 τη Δομινικανή Δημοκρατία.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απλά καταπληκτικός, αφού ο… αθεόφοβος πρόλαβε σε μόλις 18:10 λεπτά συμμετοχής να μετρήσει 32 πόντους με 10/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και μία φανταστική τάπα, συν βέβαια και τα… αναμενόμενα καρφώματα.

Όλοι οι παίκτες, όμως, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, ο Βασίλης Σπανούλης θα πρέπει να έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος σε αυτή την πρεμιέρα στο Προολυμπιακό Τουρνουά και σειρά παίρνει το ματς της Πέμπτης (4/7) με την Αίγυπτο για το 2ο όμιλο.

H Εθνική προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να παίξει γρήγορο μπάσκετ και τα κατάφερε, ούσα σοβαρή και αποφεύγοντας τις επιπόλαιες ενέργειες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δέσποζε με την παρουσία του στη ρακέτα, δεν είχε κανένα πρόβλημα να τελειώνει τις φάσεις με μερικά εντυπωσιακά καρφώματα, ενώ οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν γενικά πολύ εύστοχοι στα δίποντα (14/18) στο α’ ημίχρονο.

Οι Δομινικανοί επιχειρούσαν με τα τρίποντα να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, αλλά οι διεθνείς ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση και φυσιολογικά προέκυψε το 56-41 ως το σκορ με το οποίο οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Ο σταρ των Μιλγουόκι Μπακς κουβάλησε το σκοράρισμα και στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (61-41), όμως οι φιλοξενούμενοι βασιζόμενοι στην ευστοχία τους έξω από τα 6,75 μ. μείωσαν σε 69-58.

Ο Τόμας Γουόκαπ ανέλαβε να δώσει με τη σειρά του πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και η ελληνική ομάδα κράτησε το διψήφιο προβάδισμα με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα (80-65), με το τελευταίο δεκάλεπτο να εξελίσσεται ιδανικά για την Εθνική.

Δεν σταμάτησαν να πιέζουν στην άμυνα oι διεθνείς, τα τρίποντα έπεφταν… βροχή και προέκυψε εντέλει το θριαμβευτικό +27.

Tα δεκάλεπτα: 15-25, 41-56, 65-80, 82-109

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Γκαρσία): Πένια 5 (1), Νούνιεθ 10 (2), Μοντέρο 12, Λίζ 12 (2), Ντε Λεόν, Φελίζ 8 (2), Σιμόν Γκαρσία, Πολάνκο, Ενρίκεζ, Ντουάρτε 26 (5), Σάντος 9.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 17 (3), Λαρεντζάκης 6 (2), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 8 (2), Καλάθης 12 (2), Καλαϊτζάκης 4, Παπαγιάννης 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Παπανικολάου 3 (1), Γ. Αντετοκούνμπο 32, Κ. Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7 (1).