Πάει Παρίσι και τώρα ποιος την πιάνει! Η Εθνική μπάσκετ ήταν συνεπής στο ραντεβού με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και το βράδυ της Κυριακής (7/7) στο κατάμεστο ΣΕΦ νίκησε με 80-69 την Κροατία στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά.

Δεν έκανε και την καλύτερή της εμφάνιση η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αλλά με κορυφαίο τον… μαέστρο Νικ Καλάθη, πολύτιμους τους Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη και εκπληκτική άμυνα στο β’ ημίχρονο επέστρεψε σε Ολυμπιάδα για πρώτη φορά μετά το 2008 και τη διοργάνωση του Πεκίνου.

Σε σχέση με τον αγώνα η Σλοβενία οι Κροάτες εμφανίστηκαν πιο διαβασμένοι, μην αφήνοντας την ελληνική ομάδα να μπει στο ματς με το… πόδι στο γκάζι και ολοκληρώνοντας τις δικές τους επιθέσεις με υπομονή.

Έλειπαν οι αιφνιδιασμοί, ο Γιάννης είχε δυσκολίες στη ζώνη και από νωρίς προέκυψε ντέρμπι, με τον Παπαγιάννη να οδηγεί το σκοράρισμα με 10 πόντους, ενώ στους 10 σταμάτησε και ο Χεζόνια για το 22-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο οίστρος του Παπαγιάννη έξω από τα 6.75μ. (είχε 4/5) και λίγη βοήθεια από τον Τολιόπουλο έφεραν τη «γαλανόλευκη» στο +7 (40-33), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ψύχραιμοι, είχαν κρύο αίμα και απάντησαν άμεσα για το 40-39.

Εντέλει, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο ψυχολογίας του Παπανικολάου για το +6 στο ελληνικό προβάδισμα (45-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική συνέχισε να βασίζει το παιχνίδι της στα τρίποντα, αφού ο Αντετοκούνμπο ήταν μπλοκαρισμένος, με τον Καλάθη όμως να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και ενώ η άμυνα άρχισε να λειτουργεί πολύ καλύτερα.

Έτσι, με ένα σερί 9-0 η διαφορά ανέβηκε στο +14 (64-50) και στο 30’ η «επίσημη αγαπημένη» προηγείτο με 66-53, με Ζούμπατς και Σάριτς να προσπαθούν από την πλευρά τους να κρατήσουν την ομάδα του Γιόσιπ Σέσαρ στο παιχνίδι.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης ο Greek Freak έδωσε τις λύσεις στην επίθεση, ο Παπαγιάννης έφτασε τα 5 τρίποντα για το 75-62 και η Ελλάδα είναι έτοιμη να… βελτιώσει τα γαλλικά της εν όψει Παρισιού.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4, Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (1), Σάριτς 14 (2), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19, Νάκιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6, Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (3), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (5), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (1), Μήτογλου 2.