Η Γερμανία κέρδισε την Ισπανία με 25-24 στους ημιτελικούς του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ ανδρών, εξασφαλίζοντας μια θέση στον τελικό για πρώτη φορά μετά τους Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Οι χάλκινοι Ολυμπιονίκες του Ρίο πήραν αμέσως τον έλεγχο και προηγήθηκαν νωρίς, αλλά το προβάδισμα των τεσσάρων γκολ τους εξατμίστηκε καθώς η Ισπανία πάλεψε και έφτασε στην ισοφάριση (12-12) λίγο πριν το ημίχρονο.
 Ο Ισπανός αριστερός εξτρέμ Ντανιέλ Φερνάντες σημείωσε πέντε γκολ κάνοντας το 24-24 με τέσσερα λεπτά να απομένουν.
 Όμως ένα τελευταίο γκολ του σέντερ μπακ Γιούρι Κνορ έφερε τη Γερμανία μπροστά στο σκορ, αφού η Ισπανία δεν κατάφερε να φτάσει στην παράταση καθώς ο Βολφ ήταν εντυπωσιακός με 22 μπλοκ από ισπανικά σουτ.

Ήταν η πέμπτη φορά που η Ισπανία αποκλείστηκε στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στον άλλο ημιτελικό που θα ξεκινήσει στις 22:30 η Σλοβενία ​​θα παίξει με την αήττητη Δανία, με τη νικήτρια να αντιμετωπίζει τους Γερμανούς στον τελικό της Κυριακής.