Facebook Pixel Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Μεγάλη νίκη για το Τριφύλλι (Hls)
Άλλα Σπορ
| 2024-03-11 21:39:00

Ο ΠΑΟ έβγαλε μαχητική ψυχή και με ανατροπάρα κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-1! (Hls)

Οι Πράσινοι πήραν το πρώτο παιχνίδι απέναντι στον Δικέφαλο του Βορρά, πετυχαίνοντας ασύλληπτη ανατροπή στο τρίτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός με ασύλληπτη ανατροπή στο τρίτο σετ, κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 3-1 και έκανε το πρώτο βήμα ώστε να βρεθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος της Volley League!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3Χ3 επί του «Δικεφάλου» του Βορρά (σ.σ. τον είχε νικήσει δύο φορές στην κανονική περίοδο) κάνοντας μία τρομερή ανατροπή στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες είχαν πάρει από ένα και βρίσκονταν στο 1-1 (ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 25-23, νια ν΄ «απαντήσουν» αμέσως οι «πράσινοι» με 25-19), με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν μία ανάσα από το 1-2, καθώς προηγήθηκε με 23-19 και 24-20.

Στο σημείο εκείνο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασε και με σερί 4-0 ισοφάρισε 24-24. Οι δύο μονομάχοι «βάδιζαν» χέρι-σέρι μέρι το 29-29, με το «τριφύλλι» να παίρνει δύο διαδοχικούς πόντους και να ολοκληρώνει την τεράστια ανατροπή (31-29).

Στο 4ο σετ και με τη ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, έφτασαν στο 23-18 και 24-19, αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε απόσταση... αναπνοής μειώνοντας σε 24-23. Τελικά οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν τον πόντο που τους χάρισε τη νίκη με 3-1 (25-23) και μπήκαν σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στους τελικούς.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ