Έναν βαθμό ψυχολογίας απέναντι στην Ρουμανία που είναι από τα φαβορί για την πρόκριση πήρε η Ελλάδα, με το 0-0 παίζοντας... φουλ άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο οι τελικές ήταν βέβαια 9-0, ενώ σε όλο το ματς είχαμε δύο καλά σουτ με τον Κονέ.

Γιούχα στο φινάλε από τους Ρουμάνους που περίμεναν τη νίκη...

Ούτε με την Βραζιλία να παίζαμε...

Η Εθνική ξεκίνησε με αμυντικούς προσανατολισμούς και τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στη Φιλανδία, καθώς στην αρχική ενδεκάδα ήταν οι Κίτσιου, Μανωλάς και Φετφατζίδης, αντί των Βύντρα, Κυριάκου Παπαδόπουλου και Καρέλη. Η Ελλάδα πάντως, από τα πρώτα λεπτά έδειξε ξεκάθαρα πως πρώτο της μέλημα ήταν να μην δεχθεί γκολ. Η απόφαση αυτή, σε συνδυασμό με την κάκιστη κυκλοφορία της μπάλας, είχε αποτέλεσμα να είμαστε εντελώς ακίνδυνοι μπροστά και ο Μήτρογλου ολομόναχος στην επίθεση.

Αντίθετα, οι Ρουμάνοι έψαχναν τρόπο να πατήσουν περιοχή και στο 17' έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία, όταν ο Χόμπαν από τραγικό λάθος του Σάμαρη έφυγε σε τετ α τετ, όμως σταμάτησε πάνω στον Καρνέζη. Στην συνέχεια απείλησαν με κάποια σουτ, τα οποία είτε δεν βρήκαν στόχο είτε εξουδετερώθηκαν από τους αμυντικούς της Ελλάδας. Το βαρετό πρώτο ημίχρονο έληξε τελικά χωρίς σκορ και με τις τελικές να είναι 9-0! Τραγικό στατιστικό...

Ο Βύντρα, ο Κονέ και τα δύο σουτ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για την Εθνική, καθώς ο Τσάνας πέρασε στο παιχνίδι τον Βύντρα για να «δέσει» την άμυνα, έβγαλε τον Φετφατζίδη και «ανέβασε» πιο μπροστά τον Κίτσιου. Η Ρουμανία από την πλευρά της μπήκε πιο επιθετικά, έψαξε το γκολ και απείλησε στο 47' με το σουτ του Μαξίμ από κοντά, όπως και στο 74', όταν ο Καρνέζης έδιωξε δύσκολα το σουτ του Τόρσεϊ. Από εκεί και πέρα όμως, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι άλλο, δεν έσπασε την άμυνα της Ελλάδας και έτσι ήταν αδύνατον να σκοράρει.

Βέβαια, η Εθνική εκτός από την βελτιωμένη αμυντική της λειτουργία δεν έδειξε κάτι άλλο απόψε, καθώς σε όλο το ματς είχαμε μόλις δύο καλά σουτ και αυτά από τον Κονέ, που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47' η προσπάθεια του από αρκετά μέτρα κατέληξε άουτ, ενώ στο 84' ο Ταταρουσανού έπεσε και μπλόκαρε. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, οι Ρουμάνοι γιούχαραν την ομάδα τους και εμείς πανηγυρίζαμε τον τρίτο μας βαθμό στον Όμιλο!

Ρουμανία (Α. Ιορντανέσκου): Ταταρουσάνου, Ρατς, Κίρικες, Γκριγκόρε, Παπ, Τόρχε, Χόμπαν, Πιντίλι, Μπουντέσκου, Μαξίμ, Κεσερού

Στον πάγκο: Πόπα, Αλίμπετς, Σανμαρτεάν, Πρεπέλιτα, Φιλίπ, Μάτελ, Αντόνε, Λουνγκ, Γκοϊάν, Παντιλίμον, Μπούμπα, Μότι

Ελλάδα (Κ. Τσάνας): Καρνέζης, Χολέμπας, Κίτσιου, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Φορτούνης, Σάμαρης, Φετφατζίδης, Αραβίδης, Μήτρογλου

Στον πάγκο: Καπίνο, Βελλίδης, Κονέ, Πλατέλλας, Γιαννούλης, Παπαδόπουλος, Καρέλης, Βύντρα, Φούντας, Μόρας, Ταχτσίδης

Διαιτητής: Αλιαξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)