Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήθελε τη νίκη για να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο και να κάνει πρώτο βήμα για επανάληψη του περσινού τρεμπλ. Μόλις στο 6', λοιπόν, ο Κρόος έκανε το 1-0 για τους Βαυαρούς για να έρθει στο 14' ο Γκέτσε να γράψει το 2-0 που έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Και σίγουρα οι Βαυαροί θα μπορούσαν να βάλουν περισσότερα, αν αναλογιστεί κανείς τις ευκαιρίες τους στο ματς με αποκορύφωμα το δοκάρι στην κεφαλιά του Μίλερ στο 38'.

Στο β' μέρος, η Μπάγερν κατέβασε αρκετά ταχύτητα και αυτό το γεγονός δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 66' με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ράμος μείωσαν και ξαναμπήκαν στο ματς. Τα δεδομένα, όμως, δεν μπορούσαν να αλλάξουν… Μετά το 2-1 η Μπάγερν σοβαρεύτηκε, διαχειρίστηκε σωστά το ματς και εν τέλει έφθασε στη νίκη που της χαρίζει και μαθηματικά τον τίτλο. Και όχι με 2-1, αλλά με 3-1 με εξαιρετικό πλασέ του Φρανκ Ριμπερί στο 79'.

«Διπλό» προοπτικής Champions League έκανε στη Βρέμη η Βόλφσμπουργκ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Βέρντερ σε ένα ματς, όπου οι νικητές βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 μόλις στο 11'.

Οι «λύκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και «δάγκωσαν» τους αντιπάλους τους μόλις στο 2' με τον Τζούνιορ Μαλαντά για να έρθει στο 11' ο Πέρισιτς να γράψει το 2-0. Η Βέρντερ μείωσε στο 17' με τον στόπερ, Πρεντλ για να έρθει στο 80' ο Αρνολντ να γράψει το 3-1.

Οσο για την νεοφώτιστη, Μπράουνσβαϊγκ ελπίζει μετά το 3-1 επί της Μάιντς με πρωταγωνιστή τον Κουμπέλα που άνοιξε στο 18' και έκλεισε στο 77' το σκορ της αναμέτρησης.

Τέλος, χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι του Ρουρ ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Σάλκε (0-0) με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίζει σ' ολόκληρο το 90λεπτο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Τρίτη 25/3 (21:00)

Ντόρτμουντ-Σάλκε 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 1-3 (17' Πρεντλ – 2' Τζούνιορ Μαλαντά, 11' Πέρισιτς, 80' Αρνολντ)

Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ-Μάιντς 3-1 (18', 77' Κουμπέλα, 45+' Νίλσεν – 21' Ν. Μίλερ)

Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (66' Ράμος - 6' Κρόοζ, 14' Γκέτσε, 79' Ριμπέρι)

Τετάρτη 26/3 (21:00)