Facebook Pixel Bundesliga: Ο Φίλκρουγκ "καθάρισε" για τη Ντόρτμουντ με χατ τρικ και την επανέφερε στην 4άδα (Highlights)
| 2024-01-28 21:24:00

Σε τρομερή κατάσταση ο Γερμανός επιθετικός, σκόραρε και τα 3 γκολ της ομάδας του στο 3-1 επί της Μπόχουμ!

Με ηγέτη και σκόρερ τον Νίκλας Φίλκρουγκ, που πέτυχε χατ τρικ, η Ντόρτμουντ νίκησε δύσκολα την Μπόχουμ με 3-1, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η Μπορούσια προηγήθηκε με το πέναλτι του Φίλγκρουγκ μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά η Μπόχουμ κατάφερε να ισοφαρίσει με το αυτογκόλ του Σλότερμπεργκ στο τελευταίο λεπτό του Α' μέρους. Ο Φίλγκρουγκ όμως βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 72' και στις καθυστερήσεις πάλι από το σημείο του πέναλτι, για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Νωρίτερα, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ουνιόν, καθώς νίκησε δύσκολα στο Βερολίνο την -ουραγό της βαθμολογίας- Ντάρμσταντ με 1-0 και συνεχίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση την προσπάθεια της ν' αποφύγει τον υποβιβασμό, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που πολύ δύσκολα θα παραμείνουν στην κατηγορία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Χόλερμπαχ στο 62ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μάιντς     1-0