Στο σπουδαιότερο ματς της βραδιάς η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι υποδέχθηκε στο Λονδίνο την Γιουβέντους, με την ιταλική ομάδα να επιστρέφει ξανά στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να κάνουν το 2-0 με τον Όσκαρ, όμως οι «μπιακονέρι» μείωσαν με τον Βιντάλ στο 38' και μπήκαν ξανά στο ματς.

Στην επανάληψη η Τσέλσι είχε ρυθμό, αλλά και η Γιουβέντους έδειχνε πως μπορεί να βρει δεύτερο γκολ και τα κατάφερε στο 80΄ με τον Κουαλιαρέλα! Ο ίδιος παίκτης πάντως λίγο πριν το τέλος είχε δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία για την μεγάλη ανατροπή, ωστόσο το 2-2 δεν αφήνει και απογοητευμένη την Γιούβε.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Σαχτάρ με δύο γκολ του Μκιταριάν επικράτησε με 2-0 της Νόρτζελαντ, με τους Ουκρανούς να ξεκινάνε με «τρίποντο».

Σόκαρε η Μπάτε, προβάδισμα για Μπάγερν

Η Λιλ δεν μπήκε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα η Μπάτε να κάνει πάρτι στο νεόκτιστο γήπεδο των «λιλουά». Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τρία γκολ για τους Λευκορώσους στα πρώτα 45΄ λεπτά και μία... ανέλπιστη νίκη με 3-1 μέσα στην Γαλλία.

Από την άλλη σε ένα ματς που ξύπνησε μνήμες, η Μπάγερν επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια στο Μόναχο, χάνοντας βέβαια και πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με τον Μάντζουκιτς.

Ευτυχώς έχει τον Μέσι, κουλούρια στην Γλασκώβη

Η Μπαρτσελόνα είδε τον... χάρο με τα μάτια της κόντρα στην Σπαρτάκ, καθώς οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 2-1 στη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, αλλά πάλι καλά για τους Μπλαουγκράνα που υπήρχε ο Μέσι και με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στη Μπάρτσα (3-2).

Σέλτικ και Μπενφίκα μας άφησαν να... περιμένουμε το γκολ, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Από ένα βαθμό η κάθε ομάδα και κοιτάνε την δεύτερη αγωνιστική.

Έσφιξαν τα... γάλατα(σαραϊ) για την Γιουνάιτεντ, «βόμβα» η Κλουζ

Η Γαλατάσαραϊ είχε τρία δοκάρια στο Ολντ Τράφορντ, αλλά η Μάντσεστερ ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 1-0, χάνοντας παράλληλα και πέναλτι.

Την έκπληξη έκανε η Κλουζ στην Πορτογαλία όπου με τα δύο γκολ του πρώην παίκτη της Μπράγκα, Μπάστος, πήρε τη νίκη με 2-0.

5oς Όμιλος

Σαχτάρ-Νόρτζελαντ 2-0 (Μκιταριάν 44΄,76΄)

Τσέλσι-Γιουβέντους 2-2 (Όσκαρ 31΄,33΄-Βιντάλ 38΄, Κουαλιαρέλα 80΄)

1. Σαχτάρ 3 2-0

2. Γιουβέντους 1 2-2

3. Τσέλσι 1 2-2

4. Νόρτζελαντ 0 0-2

6ος Όμιλος

Λιλ-Μπάτε 1-3 (Σετζού 60΄-Βολόντκο 6΄, Ροντιόνοφ 20΄, Ολεκνόβιτς 43΄)

Μπάγερν-Βαλένθια 2-1 (Σβαϊνστάινγκερ 38΄, Κρος 76΄- Βαλντέζ 90΄+1΄)

1. Μπάτε 3 3-1

2. Μπάγερν 3 2-1

3. Βαλένθια 0 1-2

4. Λιλ 0 1-3

7ος Όμιλος

Μπαρτσελόνα-Σπαρτάκ Μόσχας 3-2 (Τέγιο 14΄, Μέσι 72΄, 80΄-Ντ. Άλβες 29΄αυτ., Ρομούλο 59΄)

Σέλτικ-Μπενφίκα 0-0

1. Μπαρτσελόνα 3 3-2

2. Μπενφίκα 1 0-0

3. Σέλτικ 1 0-0

4. Σπαρτάκ 0 2-3