Κλείνοντας το σχόλιο μου το βράδυ της ήττας του Ολυμπιακού στο Λονδίνο είχα γράψει ότι η ομάδα έχει τη δυνατότητα να νικήσει στη Γαλλία.Και την παραμονή του ματς ένοιωσα ότι ο Ζαρντίμ αν άφηνε στην άκρη τον εγωισμό του μπορούσε να το πάρει αυτό το διπλό.Και το πήρε!!Το πήρε και μπράβο του.Με τον Κάρολ κάτω απ τα δοκάρια και μια "λογική" σύνθεση ο πρωταθλητής ρίχτηκε στη μάχη απέναντι σε μια ομάδα με καλά μεσοεπιθετικά στοιχεία αλλά όχι...αχτύπητη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό.Η μπάλα δεν έμενε στα ελληνικά πόδια και παρότι η μεγάλη ευκαιρία ήταν αυτή του Μασάδο(έλιωσε στο τρέξιμο το παλλικάρι αλλά πρέπει σιγά σιγά να μπει στη λογική του ηγέτη-συντονιστή)ένοιωθες ότι αν το ματς "είχε"γκολ αυτό θα ερχόταν από τη Μονπελιέ.Όπερ κι εγένετο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.Ευτυχώς ο Ολυμπιακός είχε χρόνο.Και τον εκμεταλεύτηκε.Όχι μαγεύοντας με το ποδόσφαιρο του.Αυτό άλλωστε δεν ήταν το ζητούμενο σε μια βραδυα που έχασαν και η Σίτι και η Ρεάλ και η Άρσεναλ.Τον εκμεταλεύτηκε κάνοντας το αυτονόητο.

Παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και...φοβίζοντας τους γηπεδούχους.Το 1-1 απ τον...αληθινό Τοροσίδη γονάτισε ψυχολογικά τους Γάλλους και η ονειρεμένη κούρσα του Αμπντούν έδωσε γκολ στο πιάτο στον πάντα σε επίκαιρη θέση Μήτρογλου.1-2 και τρίποντο.Κι ας νίκησε η Σάλκε στο EMIRATES.Δε χάλασε ο κόσμος.Πρώτο πράγμα που έχει στο μυαλό του πλέον ο Ολυμπιακός είναι...το επόμενο τρίποντο για να ...κηδέψει τους Γάλλους στο Νέο Φάληρο και μετά...έχει ο Θεός.Άλλωστε κι όμιλος αυτός δεν είναι και ο πιο προβλέψιμος απ τους οκτώ.Θα έρθουν...κι άλλα διπλά.Το σημαντικο για τον πρωταθλητή είναι να παίζει στην Ευρώπη την άνοιξη για να χουν και οι οπαδοί του(όπως έγραψα και χθες)...κάτι να περιμένουν αφού το πρωτάθλημα το πήραν.Περισσότερα αύριο...

Πηγή: pamesports.gr