Europa League: Με το... δεξί μπήκαν στη League Phase του Europa League, Ρέιντζερς και Φενέρμπαχτσε. Οι Σκωτσέζοι επιβλήθηκαν στη Σουηδία της Μάλμε με 2-0, με τον 21χρονο επιθετικό τους, Ρος ΜακΚόσλαντ να παίρνει τη θέση του Τσέρνι στο 69΄ και επτά λεπτά αργότερα να «κλειδώνει» το εκτός έδρας «τρίποντο» των «διαμαρρυρόμενων».

Η Φενέρ του Ζοζέ Μουρίνιο, άφησε πίσω της την ήττα στο ντέρμπι της τουρκικής Super Lig από τη Γαλατασαράι, νίκησε 2-1 την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ στο Σουκρού Σαράτσογλου της Κωνσταντινούπολης με το γκολ του Σογιουντσού στο πρώτο μέρος και το αυτογκόλ του Μπούργκες στο δεύτερο.

Από το 74' οι Βέλγοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο ΜακΑλιστερ, ενώ με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και οι γηπεδούχοι (αποβλήθηκε ο οσαγί-Σάμουελ με δεύτερη κίτρινη στο 90').

Στις καθυστερήσεις η Ουνιόν είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ιβάνοβιτς, ωστόσο, στο 90'+4 ο Σάικς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.