Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε την Τρίτη (24/9) η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας αγχωτικά της Αλαβές με 3-2 για την 7η αγωνιστική της La Liga.

Έτσι, η «βασίλισσα» έφτασε τους 17 βαθμούς στη 2η θέση και είναι στο -1 από την… απόλυτη μέχρι στιγμής Μπαρτσελόνα, που μετρά 18 πόντους στην κορυφή και την Τετάρτη (25/9) θα υποδεχθεί τη Χετάφε.

Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» ο Λούκας Βάθκεθ άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα, στο 1ο λεπτό δηλαδή, για να πετύχει το 2-0 ο Εμπαπέ στο 40’ με υπέροχη ενέργεια.

Ο Ροντρίγκο στο 48’ φάνηκε να εδραιώνει την τέταρτη σερί νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν… φωτιά στο παιχνίδι με τα γκολ των Μπεναβίντες στο 85’ και Κίκε Γκαρθία ένα λεπτό αργότερα, για να προκύψει έτσι το τελικό 3-2.

Σε άλλα παιχνίδια η Σεβίλλη επιβλήθηκε της Βαγιαδολίδ με 2-1, ενώ Βαλένθια και Οσασούνα έμειναν στο 0-0.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Μαγιόρκα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (36’ πέν. Πρατς)

Λεγκανές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (65’ Βίβιαν, 75’ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Σεβίλλη-Βαγιαδολίδ 2-1 (45’ αυτ. Τόρες, 85’ Ετζούκε - 56’ Πέρεθ)

Βαλένθια-Οσασούνα 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-2 (1’ Λούκας Βάθκεθ, 40’ Εμπαπέ, 48’ Ροντρίγκο - 85’ Μπεναβίντες, 86’ Kίκε Γκαρθία)