Από την αρχή πάντως της αναμέτρησης φάνηκε ποιος θα είναι το... αφεντικό. Η Γιουνάιτεντ μπήκε αποφασισμένη να παίξει ποδόσφαιρο και η Τσέλσι να παίξει άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στα πρώτα 45 λεπτά να δούμε ελάχιστες φάσεις και θέαμα μετριότατο. Στο 23' ο Φαν Πέρσι έκανε ωραίο κίνηση, όμως του σουτ του κατέληξε άουτ, ενώ στο 29' ο Τσεχ μπλόκαρε με σχετική ευκολία την προσπάθεια του Ρούνεϊ. Το 0-0 λοιπόν έμεινε μέχρι το 45' και μάλιστα πολύ εύκολα για την Τσέλσι, η οποία δεν είχε καμία διάθεση να βγει στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, αν και η Τσέλσι πάτησε και λίγο στην αντίπαλη περιοχή με την είσοδο του Φερνάντο Τόρες. Στο 62' πάντως, υπήρξε μία φάση που θα μπορούσε να αλλάξει την ροή του αγώνα, καθώς ο Λάμπαρντ βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι παρά τις διαμαρτυρίες. Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν πάντως και οι Λονδρέζοι στο 71', όμως από το ριπλέι φάνηκε ξεκάθαρα πως ο Κόουλ βούτηξε. Έτσι λοιπόν, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε...

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Ρούνεϊ, Κάρικ, Γουέλμπεκ (78’ Γκιγκς), Κλέβερλι, Βαλένσια (67’ Γιάνγκ), Φαν Πέρσι

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Κέιχιλ, Τέρι, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Όσκαρ, Ντε Μπρούιν (60’ Τόρες), Αζάρ (93’ Αθπιλικουέτα), Σούρλε (87’ Μίκελ)