Με μία πραγματικά εκπληκτική εμφάνιση, η Λίβερπουλ έκανε πλάκα στο ντέρμπι της Premier Leagyue και «διέλυσε» με 5-1 την πρωτοπόρο Άρσεναλ, πετυχαίνοντας μάλιστα τα πρώτα τέσσερα τέρματα της στο πρώτο εικοσάλεπτο!

Το σκορ για την εντυπωσιακή Λίβερπουλ άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού ο Σκρτελ, ενώ ο ίδιος ο παίκτης διαμόρφωσε το 2-0 στο 10΄. Το 3-0 έκανε στο 17΄ ο Στέρλινγκ και 3 λεπτά αργότερα, στο 20΄, ο Στάριτζ, διαμόρφωσε το 4-0 σε ένα μαγικό και ασύλληπτο 20ο λεπτο της Λίβερπουλ κόντρα σε μία αγνώριστη Άρσεναλ.

Το 5-0 «γράφτηκε» από τον Στέρλινγκ και πάλι στο 52', με τους «κόκκινους» στην συνέχεια να ρίχνουν ρυθμούς και να κάνουν συντήρηση. Η Άρσεναλ το μόνο που κατάφερε για να μην ξεφτυλιστεί τελείως ήταν να μειώσει με πέναλτι του Αρτέτα στο 69'.

To φοβερό είναι ότι η Λίβερπουλ πέτυχε 5 γκολ χωρίς να σκοράρει ο Σουάρες, ο οποίος είχε δοκάρι στο 13΄!!!