Πλάκα έκανε η Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο στο λονδρέζικο ντέρμπι με την Άρσεναλ, την οποία... σκόρπισε (μόνο) με 6-0 και έδειξε σε όλους ποια από τις δύο μπορεί στα αλήθεια να διεκδικεί φέτος πρωτάθλημα. Οι «μπλε» προηγούνται 4-0 στο 17' και 4-0 στο ημίχρονο, ενώ η ομάδα του Βενγκέρ που γιόρτασε με τον χειρότερο τρόπο τα 1000 παιχνίδια στον πάγκο των κανονιέρηδων», μπορεί να διμαρτύρεται για το απίστευτο λάθος του διαιτητή στο 17', όταν έδωσε σωστά το πέναλτι, όμως αντί να δείξει κόκκινη στον Τσάμπερλεϊν που έκανε χέρι, έδειξε στον Γκιμπς!

Με τη νίκη αυτή η Τσέλσι έφτασε τους 69 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ παρέμεινε στους 62 με ένα ματς λιγότερο και έχοντας πλέον μηδαμινές ελπίδες για τίτλο...

Καλώς τα παιδιά... 3-0!

Η Άρσεναλ ξεκίνησε και σε αυτό το ντέρμπι, όπως και στα προηγούμενα με Λίβερπουλ και Σίτι. Και παρότι στο 4ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ζιρού, στην αντεπίθεση έγινε το 1-0 από τον Ετό με υπέροχο πλασέ. Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή, γιατί στο 7' ο Σούρλε έγραψε το 2-0 και στο 17' ο Τσάμπερλεϊν έκανε πέναλτι, σταματώντας την μπάλα με το χέρι πάνω στην γραμμή. Ο διαιτητής είδε την παράβαση, όμως κόκκινη έδειξε σε λάθος παίκτη και απέβαλλε τον Γκιμπς!

Ο Αζάρ πάντως ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 3-0, ενώ στο 45' ο Όσκαρ έγραψε το 4-0.

Στο έκτο τρελάθηκε ο Μουρίνιο!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βενγκέρ να κάνει αλλαγές και να ρίχνει στο ματς αμυντικούς για να... σωθεί και την Τσέλσι να βρίσκει πάλι δίχτυα. Ο Όσκαρ στο 66' με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 5-0, με τον Τσέζνι να κάνει λάθος υπολογισμό και στο 71' ο Σαλάχ στην κόντρα έγραψε το 6-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Ο Ζοζέ Μουρίνιο πάντως σε αυτό το γκολ πετάχθηκε πάνω και πανηγύρισε έξαλλα...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Σούρλε, Νταβίντ Λουίζ (72’ Μίκελ), Ετό (10’ Τόρες), Όσκαρ (67’ Σάλαχ), Αζάρ

Άρσεναλ: Σέζνι, Σανιά, Γκιμπς, Τσάμπερλεϊν (45’ Φλαμινί), Μερτεσάκερ, Κοσιελνί (45’ Τζένκινσον), Ροσίτσκι, Αρτέτα, Ζιρού, Καθόρλα, Ποντόλσκι