Αγκαλιά με το πρωτάθλημα βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε 1-0 της Έβερτον σε αναμέτρηση για την 44η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και ξέφυγε στο +9 από τις Τσέλσι και Άρσεναλ, οι οποίες έχουν όμως ένα ματς λιγότερο. Μάλιστα, οι «μπέμπηδες» την επόμενη αγωνιστική θα παίξουν εκτός με την Άρσεναλ και την αμέσως επόμενη εντός με την Τσέλσι.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η Γιουνάιτεντ ήταν σαφώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όταν έχασε και κάποιες ευκαιρίες με τον Νάνι και τον Ερνάντες. Στην επανάληψη η Έβερτον ανέβασε την επίδοσή της και σε γενικές γραμμές ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Κάποια αξιόλογη φάση όμως δεν είχαμε, μέχρι το 84’.

Τότε ο Βαλέντσια έκανε πολύ ωραία τη σέντρα από δεξιά και ο Ερνάντες με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.