Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς – νωρίς 2-0, με τον Ντιέγκο Κόστα να βρίσκει δίχτυα μετά από 35 δευτερόλεπτα αγώνα και τον Ιβάνοβιτς να κάνει το 2-0 στο 3ο λεπτό!

Η Έβερτον ωστόσο συνήλθε γρήγορα, ισορρόπησε το ματς και τελικά στο φινάλε του ημιχρόνου μείωσε σε 1-2. Σ
το δεύτερο ημίχρονο μετά το 67΄… έβρεξε γκολ και οι άμυνες εξαφανίστηκαν, σε έναν αγώνα με πολύ γρήγορο ρυθμό.

Ο Κόουλμαν με αυτογκόλ έβαλε μπροστά την Τσέλσι με 3-1 στο 67΄ , αλλά ο Νέισμιθ στο 69΄σκόραρε για το 3-2. Ο Νεμάνια Μάτιτς στο 74΄έδωσε «αέρα» δυο γκολ στην Τσέλσι διαμορφώνοντας το 4-2, ενώ ο Ετό, που έκανε ντεμπούτο με την Έβερτον κόντρα στην πρώην ομάδα του, σκόραρε για το 4-3 στο 76΄. Ο Ράμιρες πέτυχε το γκολ για το 5-3 στο 77΄ και στο 90΄ ο Ντιέγκο Κόστα σκόραρε το δεύτερο του τέρμα για το τελικό 6-3.

Εβερτον (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Χάουαρντ, Ντεστέν, Γιαγκέλκα, Μπέινς, Κόλεμαν, ΜακΚάρθι, Μπάρι, ΜακΓκίντι (70' Ετό), Μιραλάς, Νέισμιθ, Λουκάκου (89' Μπέσιτς)

Τσέλσι (Ζοσέ Μουρίνιο): Κουρτουά, Κέιχιλ, Τέρι, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Γουίλιαν (75' Ομπι-Μίκελ), Ραμίρες, Φάμπρεγας (89' Ντρογκμπά), Αζάρ (83' Φιλίπε Λουίς), Ντιέγκο Κόστα.

Το πρόγραμμα της 3η αγωνιστικής:

Σάββατο, 30/08

Μπέρλνι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 0-1 (58΄Ντιούφ)

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 3-3 (38΄Τζανμάατ, 74΄Άαρονς, 88΄Γουίλιαμσον - 1΄Γκάιλ, 48΄Πάντσεον, 90+5΄Ζάχα)

ΚΠΡ - Σάντερλαντ 1-0 (45+2΄Άουστιν)

Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (2΄, 71΄Ντάιερ, 24' Ρούντλετζ)

Γουέστ Χαμ - Σαουθάμπτον 1-3 (27΄Νόμπλε - 45΄, 68΄Σνάιντερλιν, 83΄Πελέ)

Έβερτον - Τσέλσι 3-6 (45΄Μιραλάς, 69΄Νέισμιθ, 76΄ Ετό – 1΄, 90΄ Ντιέγκο Κόστα, 3΄ Ιβάνοβιτς, 67΄Κόουλμαν, 74΄Μάτιτς, 77΄Ραμίρες)