Ακόμα μία γκέλα για την φετινή Άρσεναλ, η οποία αν και προηγήθηκε μόλις στο 13ο λεπτό με τον Σάντσεζ, ισοφαρίσθηκε στο 17' και στο 46' το σκορ ήταν 1-2. Οι «κανονιέρηδες» σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έκλεισαν τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, ισοφάρισαν όμως στο 91' και στις καθυστερήσεις έχασαν άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες για πάρουν τη νίκη.

Λίγο πιο... βαρετό ήταν το ματς της Τσέλσι, όπου η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος πέρασε με 2-1 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Οι «μπλε» προηγήθηκαν με γκολ των Όσκαρ (6') και Φάμπρεγκας (51'), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 90'!

Το τρίποντο πήρε η Έβερτον που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Άστον Βίλα, ενώ η Σάουθαμπτον νίκησε 8-0 την Σάντερλαντ, με το σκορ να είναι 3-0 στο 37'...

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 4-1 (13', 20' πέν., 68' πέν. και 75' Αγκουέρο / 15' Έρικσεν)

Άρσεναλ - Χαλ 2-2 (13' Αλέξις Σάντσες, 91' Γουέλμπεκ / 17' Ντιαμέ, 46' Αμπέλ Ερνάντες)

Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-3 (60' Μπόιντ / 49' Ντιαφρά Σακό 54' Ενέρ Βαλένσια, 70' Κάρλτον Κόουλ)

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 1-2 (90' Φρέιζερ Κάμπελ / 6' Οσκάρ, 51' Φάμπρεγκας)

Έβερτον - Άστον Βίλα 3-0 (18' Τζαγκιέλκα, 48' Λουκακού, 76' Κόουλμαν)

Σαουθάμπτον - Σάντερλαντ 8-0 (12' αυτ. Βερχίνι, 18' και 69' Γκρατσιάνο Πελέ, 37' Κορκ, 63' αυτ. Μπίτκατ, 78' Τάντιτς, 79' Ουανιάμα, 86' Μανέ)

Νιούκαστλ - Λέστερ 0-0