Στο 18` ο Ντιέγκο Κόστα πήρε το «ριμπάουντ» από σουτ του Αζάρ στο δοκάρια για να ανοίξει το σκορ και στο 25΄μάλιστα η Τσέλσι έφτασε μια ανάσα από το 2-0 όμως ο Όσκαρ καθυστέρησε μετά την ωραία συνεργασία που είχε με τον Ντιέγκο Κόστα. Κάπου εκεί όμως η Τότεναμ έδειξε να ξυπνάει. Στο 30’ ο Κέιν με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή νίκησε τον Κουρτουά για το 1-1. Η Τότεναμ έδειχνει άγριες διαθέσεις με την Τσέλσι να μην βρίσκει καλά πατήματα στο χώρο. Στο 44’ ο Ρόουζ με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 2-1 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κέιν κέρδισε πέναλτι από τον Κέιχιλ. Ο Τάουνσεντ δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο θα περιμενε κανεις μια διαφορετική εικόνα από την Τσέλσι όμως ο Κέιν είχε άλλη γνώμη. Ο Τσαντλί στο 52’ τροφοδότησε τον επιθετικό της Τότεναμ, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Κουρτουά για το 4-1. Οι «μπλε» έδειξαν αντίδραση στο 60ο λεπτό όταν ο Αζάρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φάτσιο και μείωσε σε 4-2 όμως η Τότεναμ φρόντισε να κλείσει καλά όλους τους χώρους. Στο 68΄μάλιστα ο Κέιν έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για το 5-2 το οποίο ήρθε τελικά με τον Τσαντλί στο 78΄.Το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι ήταν να μειώσει στο τελικό 5-3 με τον Τέρι στο 87`.

Πηγή: england365.gr