Η Άρσεναλ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε δύο γκολ με τον Ζιρού στο 24' και στο 28', όμως στην επανάληψη η Νιουκάστλ «ανέβηκε», μείωσε στο 48' με τον Σισοκό και στην συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βενγκέρ έφτασε τους 60 βαθμούς και έχει πλέον 1 λιγότερο από την Σίτι και 4 από την Τσέλσι, με τους Λονδρέζους όμως να έχουν και δύο λιγότερα ματς.

Από τα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής, φυσικά ξεχώρισε το εντυπωσιακό 4-3 της Τότεναμ με την Λέστερ, αλλά και τα «διπλά» της Κρίσταλ Πάλας και της Σουόνσι σε Στόουκ και Άστον Βίλα αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 3-0 (27' Μπονί, 40' Φερνάντο, 77' Νταβίντ Σίλβα)

Άστον Βίλα - Σουόνσι 0-1 (87' Γκομίς)

Νιούκαστλ - Άρσεναλ 1-2 (48' Μουσά Σισοκό / 24' και 28' Ζιρού)

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 2-0 (37' Λονγκ, 58' αυτ. Σάκελ)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (14' Ντιούφ / 41' πέν. Μάρεϊ, 45' Ζαά)

Τότεναμ - Λέστερ 4-3 (6', 13' και πέν. Κέιν, 85' αυτ. Σλουπ / 38' Βέιρτνι, 50' Μόργκαν, 93' Νάτζεντ)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ (19:30)