Ένα από τα καλύτερα της παιχνίδια στην φετινή σεζόν έκανε η Άρσεναλ, η οποία επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε φοβερή κατάσταση νίκησε με 4-1 την Λίβερπουλ!

Οι «κανονιέρηδες» ξεκίνησαν δυνατά και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησαν με τον Καθόρλα, ενώ στο 19' ο Μάρκοβιτς τελείωσε με τον χειρότερο τρόπο ένα τετ α τετ και σπατάλησε την καλύτερη στιγμή της Λίβερπουλ στο πρώτο μέρος. Κι ενώ το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, μετά το πρώτο μισάωρο η Άρσεναλ πάτησε... γκάζι. Στο 36' ο Μπεγιερίν άδειασε δύο αντιπάλους και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, στο 40' ο Οζίλ με απευθείας φάουλ έγραψε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σάνβτσες με σουτάρα έκανε το 3-0.

Η ομάδα του Βενγκέρ ξεκίνησε με... φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Ζιρού με κοντινή κεφαλιά στο 55' δεν μπόρεσε να σκοράρει αφού ο Μινιολέ απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Οσπίνα να πει «όχι» σε πλασέ το Τσαν. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο, μέχρι το 75' όπου ο Χέντερσον με πέναλτι μείωσε σε 3-1. Η Λίβερπουλ αναθάρρησε, όμως στο 84' ήρθε η κόκκινη του Τσαν με δεύτερη κίτρινη και όλα τέλειωσαν. Η Άρσεναλ τελικά πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Ζιρού στο 90', ενώ στο 89' είχε δοκάρι με τον Καθόρλα.

Με τη νίκη αυτή η Άρσεναλ ανέβηκε δεύτερη, στο +2 από την Σίτι με ένα ματς παραπάνω, αλλά και στο -4 από την Τσέλσι, με δύο ματς παραπάνω.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 4-1 (37' Μπεγιερίν, 40' Μεσούτ Εζίλ, 45' Αλέξις Σάντσες, 91' Ζιρού / 76' πέν. Χέντερσον)

Έβερτον - Σαουθάμπτον (17:00)