Οι «κανονιέρηδες» ήταν ορεξάτοι και απειλητικοί και στο 16' προηγήθηκαν με καταπληκτικό γυριστό σουτ του Ζιρού από σέντρα του Εζίλ. Με το προβάδισμα, η ομάδα του Βενγκέρ έδειξε να θέλει να διαχειριστεί όπως αυτή ήθελε το χρόνο και την κατάσταση του παιχνιδιού, όμως στο 27', ο Γουόρντ δοκίμασε ένα μακρινό δεξί χαμηλό σουτ και ο Τσεχ δεν αντέδρασε όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα σχεδόν από το πουθενά να γίνει το 1-1! Η ισοπαλία έδωσε εκ νέου πολύ καλό ρυθμό στο ματς, με την Άρσεναλ να χάνει τεράστια ευκαιρία σε τακουνιά του Ράμσεϊ, όμως το ματς έδειχνε ικανό να πάει προς οποιαδήποτε πλευρά!

Η τυχερή με την έναρξη της επανάληψης ήταν η Άρσεναλ καθώς ο Γουίκαμ από σέντρα του Ζαχά πέτυχε το αριστερό δοκάρι του Τσεχ στο 48ο λεπτό και η τύχη δεν της είχε γυρίσει τελείως την πλάτη, αφού στο 55' από κεφαλιά του Αλέξις, ο Ντιλέινι προσπάθησε να απομακρύνει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΜακΆρθουρ για να γίνει το 2-1 για τους «κανονιέρηδες». Ο Πάντσεον δεν ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη φάση για την Πάλας και η ομάδα του Βενγκέρ κατάφερε να ηρεμήσει το ματς και να ανακτήσει τον έλεγχο, όμως και πάλι κάποια στιγμή οι γηπεδούχοι βρήκαν αποθέματα για να πιέσουν... Στο 68' ο Ράμσεϊ με ωραίο γυριστό αριστερό σουτ έστειλε ψηλά τη μπάλα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ευτυχώς για την Άρσεναλ, δεν της κόστισαν οι αμυντικές ολιγωρίες που έφεραν την Πάλας φάτσα με ένα δεύτερο γκολ κι έτσι, οι φιλοξενούμενοι τα πήραν όλα κι έφυγαν...