Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Ζάρατε, ενώ στο 37΄ ο Ζοζέ Μουρίνιο διαμαρτυρήθηκε για γκολ, όταν η κεφαλιά του Ζουμά δεν μέτρησε σωστά για χιλιοστά, όπως αποδεικνύει και το goal line technology και τελικά αποβλήθηκε.

Η Τσέλσι στο 44' έχασε με κόκκινη κάρτα τον Μάτιτς (δεύτερη κίτρινη), ωστόσο στην επανάληψη εμφανίστηκε βελτιωμένη και ισοφάρισε με τον Κέιχιλ, όμως στο 79' ο Άντι Κάρολ έγραψε το τελικό 2-1. Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη της ομάδας και ...τρόλαραν τον Μουρίνιο φωνάζοντας του «θα απολυθείς το πρωί»!

Έτσι, το σύνολο του Σλάβεν Μπίλιτς ανέβηκε έστω και προσωρινά δεύτερο με 20 βαθμούς, ενώ η Τσέλσι παρέμεινε στους 11 και ενδέχεται μετά το τέλος της αγωνιστικής να δει την ζώνη του υποβιβασμού να πλησιάζει ακόμη και στους δύο βαθμούς!

Από τα υπόλοιπα ματς των 17.00, για την 10η αγωνιστική της Premier League, η Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι πέτυχε νέα νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας ενώ «ζορίζουν» επικίνδυνα τα πράγματα για τον Τιμ Σέργουντ στον πάγκο της Άστον Βίλα, αφού οι «χωριάτες» ηττήθηκαν 2-1 στην έδρα τους από την Σουόνσι.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άστον Βίλα - Σουόνσι 1-2 (62' Τζόρνταν Αγιού / 68' Σίγκουρντσον, 87' Αντρέ Αγιού)

Λέστερ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (59' Βάρντι)

Νόριτς - Γουέστ Μπρομ 0-1 (46' Ροντόν)

Στόουκ - Γουότφορντ 0-2 (43' Ντίνι, 69' Αμπντί)

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 2-1 (17' Σάρατε, 79' Άντι Κάρολ / 56' Κέιχιλ)

Άρσεναλ - Έβερτον (19:30)