Στο "Έμιρεϊτς" η Άρσεναλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Τσεχ στο 18', ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τάντιτς που βρήκε το δοκάρι και την πλάτη του Τσέχου κίπερ, αλλά έφερε το ματς στα ίσα πολύ γρήγορα, καθώς στο 29' ο Κονσιελνί σκόραρε με απίθανο ψαλιδάκι.

Οι "κανονιέρηδες" πίεσαν απίστευτα στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά λυτρώθηκαν στο 94', με εύστοχο πέναλτι του Καθόρλα που κέρδισε ο Ζιρού. Το ντεμπούτο του με την Άρσεναλ έκανε ο Λούκας Πέρεθ, ο οποίος αγωνίστηκε για 62' λεπτά, πριν αντικατασταθεί από τον Ζιρού.

Στα υπόλοιπα ματς η Τότεναμ διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας την Στόουκ, η Γουότφορντ πήρε τεράστιο διπλό (2-4) με ανατροπή από την Γουέστ Χαμ με τον Χολέμπας να σκοράρει, ενώ με νίκες συνέχισαν Κρίσταλ Πάλας και Μπόρνμουθ.

Τέλος, στο 1-1 έμειναν Μπέρνλι και Χαλ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (42' Ιμπραχίμοβιτς / 15' Ντε Μπράινε, 36' Ιχεανάτσο)
Μπόρνμουθ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (79' Γουίλσον)
Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 2-1 (29' Κοσιελνί, 94' πέν. Καθόρλα / 18' αυτ. Τσεχ)
Μπέρνλι - Χαλ 1-1 (72' Ντεφούρ / 95' Σνόντγκρας)
Μίντλεσμπρο - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (38' Ντανιέλ Αγιάλα / 16' Μπεντεκέ, 47' Ζαά)
Στόουκ - Τότεναμ 0-4 (41' και 56' Σον Χέουνγκ-Μιν, 59' Άλι, 70' Κέιν)
Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 2-4 (5' και 33' Αντόνιο / 41' Ιγκάλο, 45' Ντίνι, 53' Ετιέν, 63' Χολέμπας)
Λίβερπουλ - Λέστερ (19:30)

Κυριακή
Σουόνσι - Τσέλσι (18:00)

Δευτέρα
Σάντερλαντ - Έβερτον (22:00)

Арсенал - Саутгемптон 2:1. Обзор матча. Англия. Премьер-лига 2016/17. 4 тур. от GOALTIME - ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.