Την όγδοη σερί νίκη της στην PremierLeague πανηγύρισε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε 3-1 της Σίτι στο Μάντσεστερ και παρέμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, στο +4 από τους «Πολίτες» και τη Λίβερπουλ, η οποία όμως έχει και ένα ματς λιγότερο.

Οι «μπλε» σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλύτεροι, ωστόσο χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή και …τελείωσαν τη Σίτι του Γκουαρδιόλα, ο οποίος θα πρέπει να τα έχει με τους παίκτες του, που δεν μπόρεσαν να καθαρίσουν το ματς, όταν τους δόθηκε η ευκαιρία!

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τη Σίτι να έχει την τύχη να σκοράρει στο 45ο λεπτό με …αυτογκόλ. Ο Νάβας έβγαλε την σέντρα και ο Κέιχιλ μη βάζοντας καλά το πόδι του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε έξτρα ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν …φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Μεγαλύτερη όλων ήταν το αδιανόητο τετ α τετ του Ντε Μπρούινε, ο οποίος στο 57’ σημάδεψε το δοκάρι σε κενή εστία!!!

Και επειδή η μπάλα είναι… άτιμη και τιμωρεί στο 60’ ήρθε το 1-1. Ο Φάμπρεγκας έβγαλε την μπαλιά και ο Κόστα ισοφάρισε για την Τσέλσι. Από εκεί ξεκίνησε και η… αντεπίθεση. Στο 70΄ο Κόστα βρήκε ωραία τον Γουίλιαν και έγραψε το 1-2, ενώ στο 90’ ο Αζάρ έφυγε στην κόντρα και έγραψε το τελικό 1-3!

Το ματς πάντως έκλεισε επεισοδιακά, καθώς χωρίς λόγο ο Αγκουέρο έκανε ένα εγκληματικό τάκλιν στο Λουίς και είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα, όπως συνέβη και με τον Φερναντίνιο, που έπιασε από τον λαιμό τον Φάμπρεγκας.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Μπράβο, Οταμέντι, Στόουνς (78' Ιχεανάτσο), Κολάροβ, Νάβας, Φερναντίνιο, Γιντογάν (76' Τουρέ), Σανέ (69' Κλισί), Ντε Μπράουνε, Σίλβα, Αγκουέρο

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Μόουζες, Καντέ, Φάμπρεγας, Αλόνσο, Πέδρο (50' Γουίλιαν), Κόστα (90+5' Τσαλόμπα), Αζάρ (90+4' Μπατσουαγί)

*κόκκινη 90+7' Αγκουέρο, 90+8' Φερναντίνιο

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-3 (45' αυτ. Κέιχιλ / 60' Κόστα, 70' Γουίλιαν, 90' Αζάρ)

Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπτον (17:00)