Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με μία γκολάρα του Πέδρο στο 24ο λεπτό, ενώ ακολούθησαν το πέναλτι του Αζάρ στο 49ο λεπτό και το δεύτερο γκολ του Πέδρο στις καθυστερήσεις του ματς.

Με τη νίκη αυτή η Τσέλσι έφτασε τους 46 πόντους και ξέφυγε σημαντικά από τους διώκτες της, αν και η Άρσεναλ κρατήθηκε στο -9, με την αγχωτική νίκη με 1-0 κόντρα στην Γουέστ Μπρομ με γκολ του Ζιρού στο 86ο λεπτό!

Αντίθετα, πιο εύκολα έφτασε στη νίκη και στους τρεις βαθμούς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς με ένα γκολ των Ιμπραΐμοβιτς (τα άλλα δύο από δικές του ασίστ!) Μπλιντ και Μιχιταριάν επικράτησε 3-0 της Σάντερλαντ.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Δευτέρα

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (71' πέν. Ντίνι / 26' Καμπάιγ)

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (86' Ζιρού)

Μπέρνλι - Μίντλεσμπρο 1-0 (81' Γκρέι)

Τσέλσι - Μπόρνμουθ 3-0 (24' Πέδρο, 49' πέν. Αζάρ, 90+4' Πέδρο)

Λέστερ - Έβερτον 0-2 (51' Μιραλάς, 90+1' Λουκακού)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάντερλαντ 3-1 (39' Μπλιντ, 82' Ιμπραχίμοβιτς, 86' Μεχιταριάν / 90' Μπορίνι)

Σουόνσι - Γουέστ Χαμ 1-4 (89' Γιορέντε / 13' Αγιού, 50' Ρέιντ, 78' Αντόνιο, 90' Κάρολ)