Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για την Άρσεναλ, η οποία βρέθηκε από τον… παράδεισο, στην… κόλαση και ξανά πίσω. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λακαζέτ, όμως μετά από λάθος της άμυνας και του Τσεχ, η Λέστερ έκανε το 1-1 στο 5ο λεπτό.

Οι «Αλεπούδες» συνέχισαν με καλή ψυχολογία μετά το γκολ και κατάφεραν στο 29’ με τον Βάρντι να κάνουν το 1-2, ενώ ο Άγγλος στράικερ μετά το 2-2 από τον Γουέλμπεκ στο 45’, έγραψε το 2-3 στο 56’!

Η Άρσεναλ όμως και ο Αρσέν Βενγκέρ δεν τα είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη. Ο Αλσατός τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ράμσεϊ και Ζιρού και γύρισε τούμπα το ματς. Ο πρώτος ισοφάρισε σε 3-3 στο 83ο λεπτό, ενώ ο δεύτερος έδωσε τη νίκη στην Άρσεναλ με κεφαλιά στο 85’ για το τελικό 4-3!

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Χόλτινγκ (67' Ζιρού), Μονρεάλ, Κολάσινατς, Μπεγερίν, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν, Τζάκα, Ελνενί (67' Ράμσεϊ), Εζίλ, Γουέλμπεκ (75' Γουόλκοτ), Λακαζέτ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουχς, Τζέιμς, Εντιντί, Ολμπράιτον (90' Γκρέι), Μαχρέζ, Οκαζάκι (72' Αμάρτεϊ), Βάρντι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (11/8)

Άρσεναλ -Λέστερ 4-3 (2' Λακαζέτ, 45' Γουέλμπεκ, 83' Ράμσεϊ, 85' Ζιρού / 5' Οκαζάκι, 29', 56' Βάρντι)