Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λίβερπουλ, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στην έδρα της Λέστερ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε 0-2 με γκολ των Σαλάχ και Κουτίνιο στο 15’ και στο 23’ αντίστοιχα, ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Οκαζάκι έκανε το 2-1 και έβαλε φωτιά στο ματς.

Η Λίβερπουλ όμως μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε για να… τελειώσει το ματς και στο 68’ ο Χέντερσον έγραψε το 1-3. Ωστόσο και πάλι το ματς έγινε θρίλερ, καθώς ο Βάρντι στο 69’ μείωσε σε 2-3, ενώ στο 72’ ο Μινιολέ του είπε «όχι» σε πέναλτι και χάρισε το τρίποντο στους «κόκκινους».

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ντίντι, Άντι Κινγκ, Μαχρέζ (61' Ντιμάρεϊ Γκρέι), Ολμπράιτον (80' Σλιμανί), Οκαζάκι (74' Ιχεανάτσο), Βάρντι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζο Γκόμεθ, Ματίπ, Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Χέντερσον, Εμρέ Τζαν (74' Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Κοουτίνιο (79' Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν), Φιρμίνο (64' Στάριτζ).

*χαμένο πέναλτι 73' Βάρντι (απόκρουση Μινιολέ)