Τσέλσι – Premier League: Με πρωταγωνιστή για ακόμα μία φορά τον Εντεν Αζάρ η Τσέλσι έφυγε νικήτρια από το Βικαρέιτζ Ρόουντ, επικρατώντας 2-1 της Γουότφορντ, στην 18η αγωνιστική της Premier League.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός είχε πάλι σπουδαία εμφάνιση σημειώνοντας και τα δύο γκολ για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι,η οποία με τη νίκη αυτή παρέμεινε στην πρώτη τετράδα. Ο Αζάρ άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α" μέρους, ωστόσο πριν την ανάπαυλα, η Γουότφορντ ισοφάρισε με τον Περέιρα ύστερα από την πέμπτη φετινή ασίστ του Χοσέ Χολέμπας.

Η Τσέλσι πήρε τη νίκη με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αζαρ στο 58′ και έτσι έφτασε τους 40 βαθμούς, 11 λιγότερους από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, η οποία νίκησε νωρίτερα 4-0 τη Νιουκάστλ και σε συνδυασμό με την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι, ξέφυγε στην κορυφή της Premier League.

Αντίθετα, η Αρσεναλ άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Μπράιτον (1-1). Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με τον Ομπεμαγιάνγκ, αλλά ο Λοκαντία στο 37′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου

Φούλαμ - Κάρντιφ 1-1 (74' Σεσενιόν / 85' Σάιτ)

Κρίσταλ Πάλας - Κάρντιφ 0-0

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (19' Ολμπράιτον, 81' Ρικάρντο Περέιρα / 14' Μπερνάρντο Σίλβα)

Λίβερπουλ - Νιούκαστλ 4-0 (11' Λόβρεν, 48' Σαλάχ, 79' Σατσίρι, 85' Φαμπίνιο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Χάντερσφιλντ 3-1 (29' Μάτιτς, 64' & 78' Πογκμπά / 88' Γιόργκενσεν)

Μπέρνλι - 'Εβερτον 1-5 (37' Γκίμπσον / 2' Μίνα, 13' & 72' Ντιν, 22' πεν. Σίγκουρτσον, 93' Ρισάρλιζον)

Τότεναμ - Μπόρνμουθ 5-0 (16' Έρικσεν, 23' & 71' Σον, 35' Λούκας Μόουρα, 61' Κέιν)

Μπράιτον - Άρσεναλ 1-1 (35' Λοκάντια / 7' Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ - Τσέλσι 1-2 (45'+4' Περέιρα / 45'+1', 58' πεν. Αζάρ)