Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά πίεσαν για το γκολ. Η Άρσεναλ έχοντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα, προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, κυρίως με τους Φαν Πέρσι και Γουόλκτο. Ωστόσο, η Τότεναμ ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα, όταν στο 40', μετά από πάσα του Αντεμπαγιόρ, ο Φαν Ντε Φαρτ με ωραίο σουτ εντός περιοχής, πέρασε την μπάλα ανάμεσα από δύο αμυντικούς και νίκησε τον Σέζνι για το 1-0. Το γκολ αυτό... πείσμωσε τους παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ.

Στην επανάληψη η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ μπήκε δυνατά και μόλις στο 50' ισοφάρισε. Ο Σόνγκ έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ράμσεϊ με σουτ στην κίνηση από κοντά έκανε το 1-1. Από το γκολ και μετά είδαμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και φάσεις και από τις δύο ομάδες. Στο 73' όμως ο Γουόλκερ με ένα δυνατό σουτ από πολύ μακριά, αιφνιδίασε τον Σέζνι και έκανε το 2-1. Το τέρμα αυτό ουσιαστικά... τελείωσε την Άρσεναλ, καθώς στα επόμενα λεπτά αν και προσπάθησε να πιέσει, αυτή που είχε τις ευκαιρίες ήταν η Τότεναμ. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ έχασε αρκετές φάσεις, όμως γκολ δεν έβαλε και έτσι έμεινε το 2-1 μέχρι το τέλος.

Με τη νίκη αυτή οι «πετεινοί» έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες και ανέβηκαν στην έκτη θέση με 12 πόντους, ενώ η Άρσεναλ με το χειρότερο ξεκίνημα μετά από 37 χρόνια, έμεινε στους επτά πόντους.

Οι ενδεκάδες:

Τότεναμ: Φρίντελ, Καμπούλ, Κινγκ, Εκότο, Μπέιλ, Γουόλκερ,  Φαν Ντε Φαρτ (63΄Σάντρο), Μόντριτς, Πάρκερ (90΄Τσορλούκα), Αντεμπαγιόρ (85΄Λίβερμορ), Ντεφό

Άρσεναλ: Σέζνι, Μερτεζάκερ, Σανιά (67΄Τζένκινσον), Γκίμπς, Αρτέτα, Σόνγκ, Κοκλίν, Ράμσεϊ, Φαν Πέρσι, Γουόλκοτ(72΄Μπεναγιούν), Ζερβίνιο(77΄Αρσάβιν)