Premier League: Το ντέρμπι του Μάντσεστερ βάφτηκε κόκκινο για ακόμα μια φορά φέτος, με τη Γιουνάιτεντ να επικρατεί της Σίτι με 2-0 και να ζευγαρώνει τις νίκες επί της άσπονδης συμπολίτισσας, αφού είχε επικρατήσει και στο ματς του πρώτου γύρου.

Οι "κόκκινοι" διάβολοι χρειάστηκαν τη... συνδρομή του γκολκίπερ της Σίτι, Έντερσον, ο οποίος ευθύνεται για αμφότερα τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Στο 30' ο Φερνάντες έπιασε στον... ύπνο την άμυνα της Σίτι με φοβερή κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ και ο Μαρσιάλ σκόραρε, αφού ο Έντερσον έκανε κακή εκτίμηση της φάσης.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ακυρώθηκε για οφσάιντ γκολ του Αγκουέρο και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Έντερσον έκανε νέο... δώρο στη Γιουνάιτεντ, με τον ΜακΤόμινεϊ να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει το τελικό 2-0 προ κενής εστίας.

Η Σίτι παρέμεινει δεύτερη στη βαθμολογία με 57 βαθμούς και η Γιουνάιτεντ ανέβηκε ξανά στην 5η θέση και απέχει τρεις βαθμούς από την τετράδα.