Premier League - Λίβερπουλ: Μετά από 30 χρόνια οι παίκτες της Λίβερπουλ σήκωσαν ξανά στον ουρανό την κούπα του πρωταθλητή Αγγλίας και παρότι το γήπεδο ήταν άδειο λόγω κορωνοϊού, το… γιόρτασαν με την ψυχή τους!

Πριν από τη φιέστα βέβαια είχε προηγηθεί η ματσάρα με την Τσέλσι, όπου οι «κόκκινοι» αν και αδιάφοροι πήραν τη νίκη με 5-3, ενώ οι Λονδρέζοι δεν κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας που θα τους εξασφάλιζε το εισιτήριο του Champions League από σήμερα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Λίβερπουλ προηγήθηκε 2-0 με δύο πολύ ωραία γκολ των Κεϊτά στο 23’  και Αλεξάντερ Άρνολντ στο 38’, ενώ το 3-0 έκανε ο Βαϊνάμπλουμ στο 43’. Η Τσέλσι μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ζιρού, ωστόσο ο Φιρμίνιο στο 55’ έκανε το 4-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πίεσαν και μείωσαν σε 4-3 με γκολ των Άρμπαχαμ στο 61’ και Πούλισιτς στο 73’, ωστόσο στο 84’ ο Τσάμπερλέιν έγραψε το τελικό 5-3!

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ακολούθησε η απονομή της κούπας και η φιέστα στο άδειο Άνφιλντ, τη στιγμή που έξω από το γήπεδο χιλιάδες οπαδοί γιόρταζαν τη μεγάλη επιστροφή της ομάδας τους.