Μετά το σπουδαίο διπλό στο «Άνφιλντ» επί της Λίβερπουλ η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε πολύτιμο βαθμό την Κυριακή (22/9) στην έδρα της Μπράιτον με το ισόπαλο 2-2.

Έτσι, οι δύο αντίπαλοι ισοβαθμούν στην 7η θέση της Premier League με 9 βαθμούς μετά και την 5η αγωνιστική, με τον Γουντ να σημειώνει το 0-1 στο 13’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι «γλάροι» αντεπιτέθηκαν στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει στο 42’ ο Χίνσελγουντ και να πετύχει το 2-1 ο Γουέλμπεκ στο 45’ με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Εντέλει, η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη πήρε τον πόντο χάρη στο γκολ του Σόσα στο 70’, για να αποβληθεί ο Γκιμπς-Γουάιτ στο 83’, ενώ το ίδιο συνέβη ένα λεπτό αργότερα με τους προπονητές των δύο ομάδων! (Φάμπιαν Χίρτσελερ της Μπράιτον και Νούνο Εσπίριτο Σάντο για τη Φόρεστ).