Στο «Vitality Stadium» σταμάτησε το αήττητο σερί της Άρσεναλ στην εφετινή Premier League, με την Μπόρνμουθ να «εκτελεί» δύο φορές τους «κανονιέρηδες» και να επικρατεί με 2-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη εφετινή νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι Λονδρέζοι προσπάθησαν να γίνουν «αφεντικά» του αγώνα, πιέζοντας τους γηπεδούχους από νωρίς, όμως η αποβολή του Σαλιμπά με απευθείας κόκκινη στο 30ό λεπτό (που δόθηκε με υπόδειξη του VAR προς τον διαιτητή Τείλορ να πάει για on field review) άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Η Μπόρνμουθ είχε μεγάλη υπομονή στο παιχνίδι της και μέσα σε ένα δεκάλεπτο σημείωσε δύο γκολ, τελειώνοντας τον αγώνα. Στο 70' ο Κρίστι έπειτα από ασίστ του Κλάιφερτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79' ο Ολλανδός μέσος με εύστοχο πέναλτι (ανατροπή του Εβανίλσον απ' τον Ράγια) διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

Τότεναμ-Γουέστ Χαμ               4-1

(36΄ Κουλουσέφσκι, 52΄ Μπισούμα, 55΄ αυτ. Αρεολά, 60΄ Σον - 18΄ Κούντους)

Φούλαμ-Άστον Βίλα                1-3
(5΄ Χιμένες - 9΄ Ρότζερς, 59΄ Γουάτκινς, 69΄ αυτ. Ντιόπ)

Ίπσουιτς-Έβερτον                 0-2