Τη μοναξιά της κορυφής στη Serie A μετά από 6 αγωνιστικές (η «αυλαία» πέφτει το βράδυ της Δευτέρας με το Πάρμα-Κάλιαρι) απολαμβάνει η Νάπολι, η οποία έπαιξε όσο ακριβώς χρειαζόταν για να νικήσει τη Μόντσα με και να «πατήσει» στο ρετιρέ.

Η «σεμνή τελετή» στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» έλαβε επί της ουσίας πρόωρο τέλος από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι «παρτενοπέι» μέσα σε 12 λεπτά πέτυχαν δύο γκολ απλοποιώντας τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο. Η σημερινή ήταν η 4η νίκη για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε σε 6 ματς (4-1-1) απέναντι στη Μόντσα των τριών ισοπαλιών στο ξεκίνημα της σεζόν!

Η Φιορεντίνα έδωσε συνέχεια στο μέτριο ξεκίνημά της φέτος, αφού έμεινε στο 0-0 με την Έμπολι και μετρά μόλις μία νίκη σε 6 αγωνιστικές

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Serie A έχουν ως εξής:

Μίλαν-Λέτσε            3-0

(38' Μοράτα, 41' Ερναντέζ, 43' Πούλισικ)

Ουντινέζε-Ίντερ        2-3

(35' Καμπασέλε, 83' Λούκα-1' Φρατέζι, 45'+, 47' Μαρτίνες)

Τζένοα-Γιουβέντους     0-3