Η ήττα με 1-3 στο ΟΑΚΑ αλλά κυρίως η τραγική εικόνα που το συνονθύλευμα του Μιγκέλ Καρντόσο είχε παρουσιάσει εκεί, δεν άφηναν ιδιαίτερα περιθώρια για αισιόδοξες σκέψεις.

Κι όμως στο 30′, η ΑΕΚ βρισκόταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο έχανε μία σπάνια ευκαιρία για να πάρει σκορ πρόκρισης. Ήταν τα απομεινάρια μιας συγκινητικής όσο και απέλπιδας προσπάθειας από τον υπηρεσιακό τεχνικό Νίκο Κωστένογλου και των ποδοσφαιριστών τους οποίους ενέπνευσε να το πιστέψουν.

Όμως ακόμα και αυτά εξαντλήθηκαν στα πρώτα 45 λεπτά καθώς στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα θύμιζε ένα σκορποχώρι παντελώς ανέτοιμων ποδοσφαιριστών λόγω της κάκιστης προετοιμασίας που είχε γίνει το καλοκαίρι υπό τις οδηγίες του πορτογάλου τεχνικού. Το μυαλό και η καρδιά ήθελαν περισσότερα, όμως το σώμα δεν ακολουθούσε.