Facebook Pixel "Μαχητής" Ίκαρος!
| 2014-04-24 20:37:00

"Μαχητής" Ίκαρος!

Τις ελπίδες του για παραμονή στην Basket League διατήρησε ο Ίκαρος με τη νίκη του με 96-88 επί του Κολοσσού. Σ' αυτό βέβαια συνετέλεσε και η ήττα του Πανελευσινιακού, ομάδα απ' την οποία εξαρτώνται άμεσα οι Χαλκιδαίοι.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 2-6 στο 2ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο ο Ίκαρος έτρεξε ένα σερί 11-0 με το οποίο και μετέτρεψε το σκορ σε 13-6. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά που τους έδινε δικαίωμα να ελπίζουν. Ο Νάντζφεϊ μείωσε σε 20+-19 στο 8' ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 5-0 με συνεχόμενους πόντους του Σπανού, μέχρι που ο Χόπκινς μείωσε σε 25-21 στο τέλος του α' δεκαλέπτου με 2/2 βολές.

Το β' δεκάλεπτο εξακολούθησε να είναι γεμάτο εναλλαγές... Ο Ίκαρος κατάφερε με τον Ρόμπερσον να βρεθεί στο +8 (33-25) στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, έχοντας ένα εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (14/19 και 74%). Ωστόσο, ο Κολοσσός ελέγχοντας τα ριμπάουντ κατάφερε σταδιακά να γυρίσει το παιχνίδι. Το 37-30 υπέρ του Ικάρου έγινε 37-39 στο 17' και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (42-43). Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν καλά ποσοστά αλλά και ο Ροδίτες δεν πήγαιναν πίσω έχοντας 15/23 δίποντα και 65% ποσοστό ευστοχίας.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο γ' δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (51-52, 57-56) και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Ίκαρος όποτε του δινόταν η ευκαιρία έτρεχε στον αιφνιδιασμό, έχοντας 7/7 προσπάθειες. Στο 27' ένα σερί 5-0 από τους Ρόμπερσον και Γκαγκαλούδη έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (62-5+) και τον Κουταλιανό να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Η διαφορά άγγιξε και τους 10 (66-56) με τον Κολοσσό να μένει μέσα στο παιχνίδι χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα του Καρ (69-62).

Ο Ίκαρος προσπάθησε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά στο δ' και καθοριστικό δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό πάντως να αντιστέκεται και να μειώνει σε 75-72 με το 3ο εύστοχο τρίποντο του Καρ, στο 7λεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι έτσι έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 με το οποίο ξέφυγαν με 12 πόντους διαφορά (86-74) στο 36'. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με σερί 7-0 με το οποίο και μείωσε σε 86-81 και λίγο αργότερα σε 89-86, ωστόσο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-43, 69-62, 96-88