Facebook Pixel Χίμκι - Ρεάλ Μαδρίτης 75-100
| 2019-03-14 21:04:00

Ισοπεδωτική ξανά η Ρεάλ - Έτρεχε... με 100 στη Μόσχα!

Σκορ και θέαμα από τη Βασίλισσα, 100-75 τη Χίμκι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βελτιωσε το ρεκόρ της σε 20-6, με πρωταγωνιστεί τον Φάμπιαν Κοζέρ (22 πόντοι) και εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης, ενώ από την άλλη η Χίμκι υποχώρησε στο 9-17.

Με την έναρξη του αγώνα καμία ομάδα από τις δύο δεν κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, με τη Ρεάλ να κλείνει πιο δυναμικά την πρώτη περίοδο (22-24).

Στη δεύτερη περίοδο, η “Βασίλισσα” πάτησε γκάζι και τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά, για πρώτη φορά, πάνω από τους 10 πόντους (33-43), με δύο εύστοχες βολές του Φακούντο Καμπάτσο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό του αγώνα, καθώς ο Καμπάτσο ανέβασε τη διαφορά στο +11 (38-49) και με buzzer beater του ίδιου για να γράψει το 38-51, το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ωστόσο, το πρόβλημα για τον Πάμπλο Λάσο ήρθε από τον Γκουστάβο Αγιόν, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν αγωνίστηκε στον υπόλοιπο αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εξαιρετική στο πρώτο μισό του αγώνα, σουτάροντας με 52% στα δίποντα (9/17), 53.9% στα τρίποντα (7/13) και 85.7% στις βολές (12/14) και μέσω της εξαιρετικής της άμυνας κατάφερε να επιβληθεί πλήρως της Χίμκι.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με την ίδια διάθεση και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 20 πόντους (50-70) στη λήξη της περιόδου, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Έτσι, οι Μαδριλένοι έφυγαν με τη νίκη από τη Μόσχα με 75-100. Κορυφαίος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Φάμπιαν Κοζέρ με 22 πόντους (4/7 διπ., 4/5 τριπ., 2/2 βολές) και είχε για συμπαραστάτη τον Ρούντι Φερνάντεθ με 15 και 5/8 τρίποντα.

Από την άλλη για τη Χίμκι ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 21 πόντους (3/7 διπ., 2/7 τριπ., 9/10 βολές), 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από κοντά ήταν και ο Μάλκολμ Τόμας με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-51, 50-70, 75-100

ΠΗΓΗ: sdna.gr