Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός - Έριξε... 120αρα πριν τον Ολυμπιακό!
| 2020-02-29 18:54:00

Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός - Έριξε... 120αρα πριν τον Ολυμπιακό!

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη για τους Πράσινους 121-78 απέναντι στη Λάρισα.

Παναθηναϊκός: Άλλη μια κατοστάρα για τον Παναθηναϊκό που διέλυσε στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» την Λάρισα με 121-78, για την 19η αγωνιστική της basket league. Αυτή ήταν η 17η νίκη της ομάδας του Ρικ Πιτίνο στο πρωτάθλημα, ενώ η Θεσσαλοί έμειναν στις 7 παραμένοντας κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Καταιγιστικοί ήταν οι πράσινοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τόμας και Μήτογλου έτρεξαν ένα 12-0 σερί στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Το πρώτο καλάθι των Θεσσαλών ήρθε δια χειρός Χίκι (12-2), με τον Ρας να σπάει το ρόδι από την περιφέρεια λίγο αργότερα (15-5). Ο Φριντέτ έκανε το +16 με εύστοχο τρίποντο (26-13), με τους Ρας και Χίκι να μειώνουν σε 26-15. Ένα νέο ξέσπασμα του τριφυλλιού στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου έφερε την διαφορά στους 18 πόντους για το 35-17.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας την διαφορά στους 2 με τον Φριντέτ (40-17). Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν σε καμία πλευρά του παρκέ με την διαφορά να αυξάνεται διαρκώς για να φτάσει μέχρι τους 32 πόντους με τρίποντο του Παπαπέτρου (57-25), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 61-31.

Ο Παναθηναϊκός κατέβασε στροφές στην επανάληψη παρόλα αυτά η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει φτάνοντας τους 37 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου (79-42). Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 40 πόντους με βολές του Ράις (83-44) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 91-52. Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 121-78.

Τα δεκάλεπτα: 35-17, 61-31, 91-52, 121-78